Önce Güvenlik! ve Güvenlik için Bilinçlendirmek şart!


cocuk-istismari_199421Çocuklarımız her şeyimiz, onları iyi besleyerek, sağlıklı büyütmeye çalışarak, en iyi eğitimleri vererek her şeyleriyle yakından ilgileniyoruz ama bir şey var ki “KORUMA” bunu 7/24 yapmamız mümkün değil!  Bunun için yapmamız gerekense çocuklarımızı bilinçlendirmek, aynı zamanda kendimizde bilinçlenmek…

Yaklaşık her 5 çocuktan birinin cinsel istismara ve cinsel şiddete mağruz kaldığını biliyormusunuz? İnanılmaz bir rakam değil mi? Cinsel istismar çoğunlukla çocuğun ve ailenin yakın akrabalarından, eş, dost ya da tanıdıklarından geliyor.

Eskiden olduğu gibi “hadi bakalım göster pipini amcalara” dönemleri çoktann kapandı artık. Ailelerin çok bilinçli olması ve bu konuda çocuklarını da bilinçlendirmeleri gerekiyor. O yüzden çocuklarımıza ve kendimize iç çamaşırı kurallarını muhakkak öğretmeliyiz. Çünkü bizim kültürümüz aman çocuk işte ne olacak mantığıyla, çocuklarını severken zarar verdiğini fark etmiyor. Sonrasında zaten var olan “aman kimse duymasın düşüncesi”, çocuğun korkuları, tedirginlikleri bu sapık istismarcıların ekmeğine yağ sürüyor.

Avrupa Konseyi Anne-Babalara bu kuralları çocuklarına nasıl öğretecekleri konusunda kullanabilecekleri materyaller üretmekte, bu adresten ulaşabilirsiniz.

iccamasırı kuralları  bu dosyayı indirerek bu kurallar konusunda çocuğunuzu nasıl bilinçlendireceğiniz hakkında fikir sahibi olacaksınız. Ne yazık ki 7/24 yanın olma imkanımız olmayan çocuklarımızı hayatta karşılarına çıkacak kötülüklere karşı hazırlamakta bizim anne-babalık görevimiz.

Avrupa Konseyi aynı zamanda Kiko ve El isminde bu kuralları çocukların anlayabilecekleri dilde hazırlanmış bir kitap hazırlamış. Aşağıda ki dosyayı indirerek kitabı basabilir ve çocuğunuzla arada sıra da okuyup, kafasının karıştığı noktalarda destekleyerek, sorular sorarak daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

kikoveel

Konu sevimsiz ama hayati önemi olan bir konu ne yazık ki, hiç bir zaman bu tip durumlarla karşılaşmamak ama karşılaşılırsa da bununla baş edebilecek çocuklar yetiştirmeniz dileğiyle!

 

 

 

 

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s