Erken Teşhis ve Erken Müdahalenin Önemi


Sizlere sürekli, çocuklarımızda ki sorunları erken fark etmenin öneminden bahsediyorum. Bu gerçekten çok çok önemli, çünkü erken fark ettiğimiz problemlere çözüm bulmamız ve ya ileride problem yaratmamasını ya da bu problemi minimuma indirmeyi sağlamamız mümkün.

Hepimizin bildiğin gibi 0-7 yaş çocuklarımızın gelişiminde çok önemli bir dönem, bu dönemde erken fark ettiğimiz her sorunun çözümü de buna göre çok daha kolay oluyor.

Çocuklarımızda fark ettiğimiz sıkıntılar konusunda fazla zaman kaybetmeden, doğru uzmanlara ulaşırken çocuğumuz için yapabileceğimiz en büyük iyiliği yapmış oluyoruz.

Bir çoğumuz çocuklarımızı düzenli çocuk doktoru kontrollüne götürmemize rağmen çoğunlukla ilgi odağımız kaç kilo almış, boyu ne kadar uzamış olur. Bunlar tabii ki çocuğun gelişimini takip açısından önemlidir ama  yeterli değildir. Çoğu zaman hiç farkında olmasanızda çocuğunuzda gelişimini etkileyece işitme kaybı, görme kaybı gibi problemler olabilir. Hiç birimiz böyle birşeyin olma ihtimalini bile düşünmek istemeyiz ama ya böyle bir sorun varsa? O zaman bunun için çocuklarımızı erken müdahale ve teşhis için, hiç bir problem olmadığını düşünüyorsanız bile 1 yaşında muhakkak bir uzman göz doktoruna kontrol amaçlı götürmeliyiz. Özellikle yüksek risk grubundaki bebeklerin bu konuda uzman göz hekimi tarafından işlevsel görme muayeneleri yapılmalıdır.Erken müdahale nedir?’in cevabını burada bulabilirsiniz.

Herhangi bir sebepden dolayı var olan işitme kaybı çocuğunuzun dil gelişimini olumsuz yönde etkileyecek, buna bağlı olarak da sosyal gelişimi zarar görecektir. Gittikçe uyumsuz, hırçın bir çocuk haline dönüşecektir. O yüzden çocuğumuzun bir KBB uzmanı tarafından kontrolü ve işitme testi de muhakkak yaptırılmalıdır.

Bizim hikayemiz de anlatmıştım, ne eşim, ne de ben hiç gözlük kullanmadık, şimdiye kadar da var olan bir görme problemimiz olmadı. Ege’de bebekliğinden beri bir görme sorunu olduğuna dair herhangi bir ipucu dahi vermedi bize, her şey çok normal ve olağandı, ufacık parçaları bile bulurdu yerden, sadece aralarda çok hafif belli belirsiz tek gözde kayma olduğunu düşünüyorduk ama bizden başka kimsenin fark edemeyeceği kadar belli belirsiz bir kayma idi. Doktora gidene kadar Ege’nin bir göz problemi olmadığına adım gibi emindim. Ege’yi 2 buçuk yaş civarında bahsettiğim kayma sebebi ile ve hep okuduğum çocuklarda yapılması gereken kontrol muayenesi için götürmüştük göz doktoruna. Orada Ege’nin gözlerinde 4 numara astigmat görme bozukluğu olduğunu ve gözlük kullanması gerektiğini duyduğumda şok olmuştum. Yanda ki fotoğraf Ekim 2010 yılında çekilmiş, Ege IMG_5194_kMayıs 2010’dan beri gözlük kullanıyor. Bu fotoğraftaki ilk gözlüğümüz, fark ettiğiniz gibi burun kısmı silikonlu, kulan arkaları da kulağının arkasına kadar kavrıyor ve gözlüğün kaymasını engelliyordu. Sonra büyüdüğü için daha farklı gözlüklere geçtik fakat ilk gözlük hariç kullandığımız neredeyse tüm gözlüklerde ki en ciddi sorun, burnu ve burun kemiği küçük olduğundan ve gözlükler çok kısa zamanda deforme olduğundan gözlükler aşağı doğru kayıyor ve ne yazık ki gözlüğün üzerinden bakıyor.

Hiç birimiz çocuklarımızda en ufacık bir problem olması fikrine tahammül edemeyiz, hatta bunun olma ihtimalini bile kabullenmek istemeyiz. Ama bu düşünce tarzı bazen çocuklarımıza zarar verir. Oysa düşünce tarzımızı, çocuğumuz konusunda olabilecek her şey karşısında hazırlıklı olmak üzerine kurarsak, bu çocuğumuz hakkında yapacağımız değerlendirmeleri daha doğru yapmamızı ve buna yönelik alınması gereken uzman yardımını doğru zamanda almamızı sağlar. Bu da bizim en büyük annelik görevimizdir.

İngilizce çevirisi yazarın onayı ile terapistimiz Aymen bey tarafından yapılmış, yazıların orjinalini ise buradan bulabileceğiniz bazı dokümanları paylaşmak istiyorum.

Bu dokümanlar SPD yanı Duyu Bütünleme Bozukluğunun neye benzediğini biraz anlamanıza ve çocuğunuzu değerlendirmenize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Aşağıda ki dokümanlar, çocuklarınızın yaşına göre ergoterapi (iş-uğraş terapisti-occupational therapist) hizmetine ihtiyacı olup olmadığını değerlendirebilmeniz için bir ön bilgi olarak kullanılabilir.

Çocuklarımızın ömür boyu sağlıklı olmasını dileyerek, ama olabilecek ya da var olan sorunları da en kısa zaman da tespit etme şansına sahip olarak, güzel günler geçirmenizi dilerim.

Dokümanlar için üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bebeklerde ErgoTerapi İhtiyacını Nasıl Anlarım

Okul Öncesi Çocuklarda ErgoTerapi İhtiyacını Nasıl Anlarım

Okul Cagı Çocuklarda ErgoTearpi İhtiyacını Nasıl Anlarım

Bu yazı Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD), Duyu Bütünleme Bozukluğu Kontrol Listesi, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s