İnce motor becerileri ve el-parmak kaslarını güçlendirmek


Bir çoğumuz çocuğumuzun yazı yazma becerisi için gerekli olanın bol bol kağıt kalem işleriyle uğraşarak, resimler boyamalar yapması gerektiğini düşünürüz. Oysa bu biraz yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü kağıt kalem işlerinden önce ellerin ve parmakların yeterli kuvveti ve gelişimi tamamlaması gerekir. Henüz bu gelişimini tamamlamayan çocuğa kalem kağıt işleri yaptırmaya kalktığımızda da, hem yorulacağı, hem de çok başarılı olamayacağı için bu işten uzaklaşma, isteksizlik baş gösterir.

Bu demek değil ki, boyama yaptırmayın, çizgi çalışmayın…Sadece demek istediğim, eğer çocuk bu aktivitelere henüz hazır değilse, bunu yapması konusunda baskıcı olmayınız. Onun yerine, el ve parmaklarını güçlendirecek aktivitelere yönelmeniz, daha sonrasında kağıt kalem çalışmalarına geçişinizi hem hızlandıracak, hem kolaylaştıracaktır.

O yüzden ilk önce çocuğun yeterli el becerisini edinmesini sağlayacağı, ince motor aktivitelerini bol bol yapmalıyız. Parmakları ve elleri çalıştıracak oyunlara yönelmeliyiz. Bunun için yazılmış sitede ki ince motor becerileri için kullanabileceğiniz aktiviteleri buradan okumanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında daha önce bahsetmediğimiz neler var acaba? En önemli el ve parmak becerisi geliştirme çalışmalarından birisi makasla kesme çalışması. İlk başlarda makas kullanma becerisini geliştirmek için oyun hamurlarını uzun makarna haline getirip kesmeye çalışabilirsiniz.

Bizim bu hafta sonu Ege ile oynadığımız yemek pişirme oyunu deneyebilirsiniz. Oldukça eğlenceli bulacağınızdan eminim.

Yemek Tarifi – Dometesli-Sebzeli Makarna Yapıyoruz 🙂

1- Önce oyun hamurumuzu güzelce, uzun makarna haline getiriyoruz tabi ki bunlar biraz
tombul makarnalar oluyorlar 🙂 sonra da bunları makasla ufak ufak kesiyoruz. Burada çocuk makası kullanırken, hamurun kağıttan daha yoğun olması sebebiyle makas hareketini daha net hissediyor.

yemek yapma oyunu

2- Sonra başka bir parça hamurumuzu yuvarlayıp güzel bir domates haline getiriyoruz. Bu domatesimizi de plastik bıçağımız yardımıyla doğruyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken çocuğunuz bıçağı kullanırken, bıçağı doğru tutmayı öğretmelisiniz. İşaret parmağı resimde gördüğünüz gibi durmalı, bıçağı üstten desteklemeli.

yemek yapma oyunu1

3- Sonrasında bir soğan yapıp bunun içinde aynı işlemi uyguluyoruz. Doğradığımız tüm malzemeleri şakacıktan pişireceğimiz tavamızın içine alıyoruz. Bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Karıştırma işleminde baskın olan el ile kaşığı tutup diğer elle tavayı tutması gerekiyor. Bu işlem çocuğun bilateral koordinasyonunu geliştiriyor. Şakacıktan her şeyi pişiriyoruz.

yemek yapma oyunu2

4- Sıra yaptığımız yemeğimizi tabaklara servis etmekte. Çocuğumuz kaşığını kullanarak, tavasındaki tüm malzemeleri tabağa alıyor. Size de bayıla bayıla yemek yiyor taklidi yapmak kalıyor.

yemek yapma oyunu3

Yemek hazırlama oyunu yemek yerken kullandığımız kaşık, bıçak gibi malzemeleri de kullanmakta bizi ustalaştıryor gördüğünüz gibi. Aynı zamanda parmak, el ve kola kaslarımızı da çalıştırırarak güçlendiriyor.Umarım severek ve eğlenerek oynarsınız. Sevgiler

Bu yazı Bilateral Koordinasyon, Evde Yapabilecekleriniz, Uncategorized, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İnce motor becerileri ve el-parmak kaslarını güçlendirmek

  1. Bu amaçla gerçek yaşamda da çocuğu olaya katarsanız çocuk çok mutlu olur. Ör. köfte yapmak. 3 şekilde 1. iki avuç arasında yuvarlayarak. 2. baş, işaret ve orta parmak parmaklar arasında yuvarlayarak. 3. masanın üzerinde avuç içi ile yuvarlayarak. Bu çalışmaların ideali erken müdahale kapsamında, yüksek risk grubundaki bebeklerde, yeni doğan döneminden başlamak. Karın üstü yatarken elleri yere bastırıp, kolları üzerinde kafayı kaldırma ve ekstansiyona getirme çalışmaları çok önemli. Kol kasları güçlenecek ki el ve yakalama becerileri gelişsin. Bunları sonraya erteleyip, kaba motora ağırlık verme şansımız yok.

  2. songul dedi ki:

    Ben de iskender in annesinin verdiginiz tavsiyelere uyacagım teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s