“O” Yakalama oyunu ve Görsel Duyu


Bugün size bahsedeceğim oyun hem çok keyif alarak oynayacağınız ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz bir oyun, hemde çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu, bilateral koordinasyonunu ve ince motor becerilerini geliştirebileceği harika bir oyun.

Biliyorsunuz okuma becerisinin edinilmesi için, göz ile takip becerisinin gelişmesi, aynı zamanda harfleri birbirinden ayırt etmemizi sağlayan görsel ayrımın(farkındalığın) da gelişmesi gerekli. Yani bu oyun okul öncesi çocuklarda okumaya hazırlık öncesi, çocuğunuzun görsel duyusunu çalıştırabileceğiniz eğlenceli oyunlardan biri.

o yakala

Görsel Duyu, bizim temel görme becerilerimize katkıda bulunur ve İngilizce “Oculomotor”, Türkçe “Okülomotor”  yani göz hareketleri ve ya göz motor becerisi olarak adlandırılır.

Çocuklar diğer duyularından, özellikle vestibüler duyusundan (denge duyusu) aldığı bilgileri entegre edip olgunlaştırdıkça; incelikli görsel – uzamsal  becerilerini daha fazla geliştiriler.

Şimdi gelelim oyunumuza – “O” Yaklama Oyunu

Eğer oyunu 6 yaş ve  üzeri çocuklar ile oynuyorsanız bunun için gazeteleri kullanabilirsiniz, Ege henüz 5 yaşında olduğu ve ben ilk başta kendisini korkutup, ürkütmemek için normal okuma kitaplarımızdan birini seçtim. Yazı fontu tabii ki yetişkin kitap, gazetelerinden daha büyük.

Eğer çocuğun eline kitabı verip hadi sen içinde ki “o” ları bul işaretle derseniz, bu işe devam etmesi en fazla 3-5 dakika sürecektir. Bunu siz bile yapsanız sıkılırsınız değil mi?

O yüzden ben şöyle bir şey kurguladım;

Her ikimizde bir renk seçtik, ve ona göre kalemlerimizi elimize aldık. Çalışacağımız sayfanın bir köseşine Ege’nin kalemiyle bir daire çizip yanına adını yazdık, diğer köşesine de benim kalemimle bir daire çizip benim adımı yazdık.

Ben önceliği Ege’ye verdim, o istediği kadar süre de o’ları bulup, içini boyamaya çalıştı. “Ben bitirdim” dediğinde sıra bana geçti. Şimdi ben onun yakalayamadığı o’ları yakalamaya çalıştım ve içlerini kendi rengim ile boyadım. Hepsi bittikten sonra Ege kendi  o’larını saydı, dairesinin içine yazdık, sonra da benimkileri saydık ve dairemin içine yazdık. Doğal olarak hep Ege kazandı 🙂 ve çok hoşuna gitti, benimde hoşuma gitti çünkü kaçta kaç yaptığını kontrol etme şansım oldum 🙂

En sonunda ben yorulmuştum ama Ege yorulmamıştı, fazla da yapıp sonra bundan sıkılmış olmasını istemediğimden, hadi artık bu son sayfa olsun, ben hep yeniliyorum dediğimde ki son sayfa da hiç kaçırmadı 🙂

o yakala1

Bu oyunla sadece çocuğunuzun duyularını geliştirmiş olmuyorsunuz, aynı zamanda tek tek sayma çalışması yapıyorsunuz, dairelerin içine yazdığınız rakamlar ile sayıları öğreniyorsunuz, sonra da kimin kazandığını anlamak için hangi sayının diğerinden fazla olduğunu algılamasını sağlıyorsunuz.

Bu Oyun size hep bahsettiğim, Carol Kranowitz’in aktivite kitabının Görsel Duyu için aktiviteler bölümünde de bulunmaktadır. Ama orada bu şekilde kurgulanmamış, sadece gazete sayfasında ki o’ları bulup işaretleme olarak anlatılmış. Ben size oyunu biraz daha enterasan ve heyecanlı kılan kendi kurgulamamla oynamanızı tavsiyeederim.

Çok çok “o” yakalamanız ve hep çocuğunuzun kazanmasını dilerim.

Sevgiler

Bu yazı Bilateral Koordinasyon, Evde Yapabilecekleriniz, Görsel Duyu (Okülomotor), Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to “O” Yakalama oyunu ve Görsel Duyu

 1. NAZAN BAYKO dedi ki:

  Gaye Hanm, ocuunuzun problemi nedir. Masaya ok yaklayor, yakn grmesi lld m. Nedir? Bir de k kaynanz ve oturduu masa ergonomik gibi gelmedi. Standn tam ortasnda yansma yapyor gibi. Gzlk derecesi nedir? Sevgiler

  Date: Mon, 3 Dec 2012 13:13:54 +0000 To: nazanbaykan@hotmail.com

  • egeninannesiyim dedi ki:

   Nazan Hanım,
   Ege’nin problemi 2,5 yaşında sağ gözde çok hafif bir kayma dolayısıyla tespit ettiğimiz Astigmat görme bozukluğu. Her iki gözde de -4 numara Astigmat var.
   Kullandığımız ışık normal bir tavan aydınlatması, o gün yansıma yaptığını bende fark ettim aslında doğru söylüyorsunuz, kullandığımız masa eğimli bir masa ve bileğini daha rahat kullanabilmesi ve doğru kalem tutuşunu yapabilmesi için kullanıyoruz.
   Size bu konuya dair bir e-maili bu gün öğleden sonra göndereceğim. İlginize teşekkür ederim. Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s