Evde Duyu Bütünleme Aktiviteleri ve Hikayelerin Önemi


Ofiste işlerin yoğunluğundan, akşam ki koşuşturmadan ne yazık ki yazı yazmaya vakit bulamadım bir süredir, üzgünüm. Ama aklımda olan ve muhakkak sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündüğüm bir konuyu yazmak istiyorum.

Aslında ilk önce belirtmeliyim ki bu yazıyı Sevgili Eşim Erkan’a ithaf ediyorum.

Bugün size evde aktivitelerinizi yaparken muhakkak bir hikaye uydurmanızın gerekliliğinden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz oyun çocuk gelişiminde en önemli kaynak, aslında belki de tek kaynak. Çocuklar her şeyi oynayarak öğreniyorlar. Canlandırarak, hayal ederek, rolden role girerek ve deneyerek. Oyun aynı zamanda çocuğu aktif tutuyor ve dikkatini yükseltiyor.

O yüzden evde duyu bütünleme çalışmalarımızı yaparken hepsini kurgulanmış bir hikaye üstüne oturtmamız gerekiyor. Bu konu da bizim babamız benden çok çok daha başarılı. Oldukça şanslıyız. Hemen konuya uygun bir yangın, ya da hayvanları kurtaracak bir korsana büründürebiliyor Ege’yi. Aktiviteleri mecbur yapmamız gereken, zorunlu hareketler halinde çocuğa sunduğunuzda, hem dikkati, hem hevesi çok kısa sürüyor. Onu motive edecek bir şey olmazsa, sevdiği bir hareketi yapıyor bile olsa, hemen vazgeçiyor.

İşte yanda acaba hangi göreve hazırlanmış bir polis memuru var ? 🙂 IMG_4587

Terapistimiz de bizi bu konu da hep yönlendiriyor. Hatta Amerika da bunun için hazırlanmış kitaplar olduğundan bahsetti. Biz şimdilik babamızın muhteşem hayal gücüyle böyle bir kitaba ihtiyaç duymadık ama belki işten ayrılırsam bir gün bende bu hikayeleri kitap haline getiririm 🙂 Çocuklarıyla oyun oynayacak annelere kolaylık olur, fikir verir değil mi 🙂

IPHONE8Kısacası, bir gün dağlarda uçan kartal, bir gün yumurtalarını arayan dinazor, bir gün hayvanları kurtaran itfaiyeci, ya da bir gün yanda ki gibi korsan gemisinin kaptanı, bir gün nehirlerin üstünden geçen çocuk…Her şey ama her şey olabilirsiniz, bu sizin hayal gücünüze, tabii ki birazda çocuğunuzun ilgi alanlarına bağlı.

IPHONE6

Çok kolay bir iş değil, ama kaptırınca gidiyorsunuz, sizi korkutmasın 🙂 Biraz çocukluğunuzu hatırlamamız gerekiyor o kadar diyeceğim ama babamızın yanında ben bu konuda çok zayıfım aslında.

İşte yan tarafta size daha önce bahsettiğim her kılığa girebilen çok amaçlı hamak…Ve bir itfaiyeci, su şişelerini tek tek alarak sepetin içinde ki zavallı hayvancıkları kurtarmaya çalışıyor 🙂

IPHONE9

Ve yanda bir koca kartal…yavrularına yiyecek toplayıp götürüyor, ne tatlı değil mi

Ve bugünlük son olarak, scooter boarduna binmiş, zavallı arabaları yangından tek tek kurtarıp hastane olan sepetlerinin içine taşıyan müthiş fedakar itfaiyeci!!! 🙂 Sevgiyle Kalın..

IPHONE7

Bu yazı Bilateral Koordinasyon, Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri, Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD), Evde Yapabilecekleriniz, Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s