TOMATİS İŞİTSEL TERAPİ METODU


Bugün aslında size şimdiye kadar hiç duymadığım ve bugün biraz araştırıp ne olduğunu öğrenmeye çalıştığım bir konudan, aslında bir metodtan bahsetmek istiyorum.

Bunun iki sebebi var; birincisi işlerin yoğunluğundan hazırlamaya çalıştığım “İnce Motor Becerileri” yazımı  tamamlayamadım ve kendimi suçlu hissediyorum, ikincisi bu metodtan bana, araştırmacı ve asla sorunlardan kaçmayan hatta üzerine giden harika annelerden biri olduğunu düşündüğüm bir annenin bahsetmiş olması….

Konuyu biraz araştırınca Mozart’ın mükemmelliğine inanan insanlardan biri olarak, bu Metod bana oldukça sıcak ve yakın geldi.  Bu metodun adı “Tomatis İşitsel Terapi Metodu”

En önemli şeyin paylaşmak olduğunu ve bu sayede bilginin ulaşılabilirliğinin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden belki de ilginizi çeker ya da deneyen annelerden bu konuda bilgi ve öneri gelir diye bu metodtan bahsetmek istedim.

Konu hakkında bildiklerim tamamen internetten okuduğum bilgilere dayanıyor. Hiç bir tecrübem ya da bu konu üzerine bir uzmanla konuşmuşluğum yok.

O yüzden size kısaca bu methodun kurucusu ve ne olduğuna dair bilgilere ulaşabileceğiniz linkleri vereceğim. İlgilenenler sanırım bu linklerden ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşabilirler.

Eğer bu method üzerinde çalışmış, ya da bu methodu denemiş anneler varsa, yorumlarıyla kaydettikleri aşamalar hakkında bizi bilgilendirirlerse harika olur. Sonuçta tecrübe en büyük hediye hepimize.

Bu methodun yaratıcısı, bir opera sanatçısının çocuğu olan Alfred A.Tomatis.  Tomatis Paris üniversitesinde Tıp fakültesini bitirmiş ve KBB uzmanlığı eğitimi almış, aynı zamanda klinik psikolog-terapist ve antropolog.  Alfred A.Tomatis hakkında Wikipedia da verilen detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tomatis Metodu, algılama potansiyeli ve iletişim yeteneğinin en iyi  şekilde kullanılmasını sağlayan bir teknik olarak tarif ediliyor.

Tomatis metodunun ve araştırmalarının en temel ve birinci noktası “kulağın duymadığı ses, ses olarak üretilemez”,  İkinci olarak “Duymanın değişmesi durumunda ses de değişir” ve son olarak “İşitme ile ilgili süreli uyarının konuşmayıda kalıcı olarak değiştirebileceği” yönündedir. Bu metod da Alfred Tomatis tarafından geliştirilen elektronik kulak ile terapi seanslarında kişiye özel olarak filtre edilen, ağırlıklı Mozart müziği dinletiliyor.

Tomatis’in kendi web sayfasında, ki buradan ulaşabilirsiniz, Sık Sorulan Sorular Bölümünün ilk sorusunu ve cevabını da buradan paylaşmak isterim.

Soru:  Tomatis metodu sonrasında çocuklarda ki en belirgin sonuçlar nasıldır?

Cevap: Aileler tarafından Tomatis danışmanlarına aktarılan en belirgin ilerleme sonuçları genel olarak şu şekildedir;

 • Ses kalitesi (konuşmada ve şarkı söylemede)
 • Konsantrasyon
 • Kavrama
 • İletişim Becerisi
 • Okuma becerisi
 • Sözel ve yazılı İfade
 • Motor beceriler
 • Hız
 • Dakiklik
 • Ritim duyusunun gelişmesi
 • Öz güven
 • Genel Davranışlarda gelişim (sakinlik, açıklık vb)

Bu konuda yazılmış amazon da bulabileceğiniz iki ana kitap var. Birincisinin ismi “The Ear and The Voice” yazarı tabii ki Alfred Tomatis. Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz. Diğeri de Pierre Solliers’in “Listening for Wellness” isimli kitabı. Bu kitaba da buradan ulaşabilirsiniz. Almadan önce Amazon da ki tüm yorumları da okumanızı  tavsiye derim.

Bir de Tomatis İşitsel Terapi Metodu üzerine yapılmış bir incelemeye ulaştım. İlgilenirseniz onu da buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye de bu konu üzerine kimler uğraşır, kimler bu konuda profesyondir, neler yaparlar konusunda ise ne yazık ki konu hakkında yeterli araştırmamın olmaması ve kimseyi bu konuda etkilemek istemediğimden ötürü buradan ona yönelik bir link vermek istemiyorum. Çünkü sonuçta hepsi bir ticari kimlik ve siz kendinizi hazır hissettiğinizde onları bulmak o kadar da zor olmayacaktır. Önemli olan önce sizin bu metoda inanıyor olmanız.

Tabii ki hiçbir öneri ve ya değerlendirme sizin gerçek tecrübelerinizden daha değerli olamaz 🙂 Bizimle paylaşmanız dileğiyle!

Sanırım şimdilik bu kadar…Hepinize ama Fatma öncelikle sana Sevgilerimle…

Bu yazı Oral Motor Beceriler, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to TOMATİS İŞİTSEL TERAPİ METODU

 1. Yaprak Çetinkaya dedi ki:

  Kızımla birlikte iki ay arayla iki kür Tomatis Seansına devam ettik. İkincisi biteli iki gün oluyor. Devam etmeyi düşünüyoruz. Sonuçlarını belirgin şekilde görüyoruz. İstanbul’da yaşıyorsanız Anael Aile Merkezi’nden Psikolog ve Tomatis Uzmanı İris Steinfeld’e ulaşabilirsiniz. Kendisini tanımanızı ve konunu detaylarını ondan duymanızı öneririm.

  • egeninannesiyim dedi ki:

   Yaprak Hanım
   Çok teşekkür ederim öneriniz için, Tomatis hakkında kısa bir araştırma yapmıştım. Ama işin açıkçası Duyu bütünlemeye ağırlık verdiğimizden ve ne yazık ki, her terapi ek masraf anlamına geldiğinden Tomatisi deneme ve değerlendirme şansım olmadı. Öneriniz üzerine belki de daha detaylı bilgiyi konunun uzmanlarından almalıyım. Tekrar teşekkürler. Kısa bir sorum olacak, eğer cevaplama şansınız olursa sevinirim. Hangi sebepten ötürü Tomatis seansı alma ihtiyacı duydunuz? ve nasıl değişimler oldu?

 2. Yaprak dedi ki:

  Buna yanıt vermem için çok detaya girmem lazım ve burada yazmayı çok istemiyorum ama hem kendim hem de kızım için duygusal süreçlerle ilgili diyebilirim. Çok büyük korkunç problemlerden bahsetmiyorum. Sadece bazı şeylerin ters gittiği konusunda farkındalık geliştirip birkaç farklı kapıyı çaldıktan ve biraz yanıltıldıktan sonra buraya geldim. Her anlamda iyi ki gelmişim diyorum. Gittiğim merkez sadece Tomatis terapi ile yetinmiyor. Şu an farklı bir yolda ilerlemeye de devam ediyorum. Maddi boyut konusunda çok haklısınız. Hepsini aynı anda yapmak çok zor. Zaten çocuklarımız için de yorucu ve belki bıktırıcı olur. Duyu Bütünleme’ye gelince… Bunun aslında ergoterapistlerin uyguladığı yöntemlerden sadece bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’de ergoterapi uzmanı yok gibi. Yeni mezunlar sanırım seneye Hacettepe’den çıkacak. http://scandicot.com/ bu adrese göz atın… Nimet hanım bu konunun uzmanı… Aklınıza takılan birşey olursa size yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s