İnce Motor Aktivitesi – Dinazorlar ve Arkeoloji


Bugün bedensel hareketler yerine biraz daha farklı bir aktiviteden bahsetmek istiyorum. Çok yaratıcı bir kişilik olan sevgili arkadaşımız Seren’in bizi ziyareti sırasında gelirken Ege’ye getirdiği Geoworld’ün “Arkeolojik Kazı Seti”…

Ben daha önce bu seti görmüştüm ama sanki daha büyük çocukların ilgisini çeker gibi gelmişti.

Fakat uğraşmaya başlayınca anladım ki 4 yaşından 99 yaşına kadar herkesin inanılmaz keyif alacağı oldukça eğlendirici, oyalayıcı, heyecanlandırıcı, el ve göz koordinasyonunu geliştiren, bilateral koordinasyonu geliştiren, ince motor hareketlerini geliştiren çok güzel bir oyuncak. 4 yaşın altında ki çocukların biraz zorlanabileceğini düşünüyorum. Aslında kutunun üzerinde 6 yaş üzeri yazıyor, ama Ege 4 buçuk yaşında biraz yardım ve yönlendirme ile çok güzel yaptı. Zaten dinazorlara oldukça düşkün olduğundan da çok ilgisini çekti.

Gelen oyuncağın kutusunu elinize alınca sıkıştırılmış kilden bir külçe elinize alıyorsunuz. Üzerinde küçük bir plaka da numara yazıyor. Müzede ki modelin tıpa tıp aynısı olan bir dinazor isketenin parçaları bu külçenin içine biryere gizlenmiş.

Kutunun içinden bir de ufak bir çekiç ve bir murç (bu aletin ismini de bu yazıyı hazırlarken öğrenmiş oldum:) ) çıkıyor. Sonra başlıyorsunuz, ufak ufak kazmaya ve sonunda bir parçaya ulaşıyorsunuz. İlk bulduğumuz parça da Ege çok ama çok heyecanlandı, sonra da daha da bir meraklanıyorsunuz hangi parçaları bulucam acaba diye….Tüm parçaları bulunca birleştiriyorsunuz ve işteeee dinazorunuzun tüm iskeleti karşınızda …

Değişik boyutları ve markaları olmasına karşın, Geoworld’ün orta boy bir kazı seti (bizim kullandığımız) piyasa da 30 TL civarında satılıyor.  Tek sıkıntı biraz tozlu bir iş olması, ama masa altına örtü sererek ve altına bir tepsi koyarak çözülebilecek ufak bir sorun…hatta çocuğunuzun geçirdiği güzel zamanı göz önüne alınca sorun olarak bile görülmeyecek birşey.

Deneyin derim, eminim sizde çocuğunuz da seveceksiniz…

Bu yazı Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri, Evde Yapabilecekleriniz, Motor Beceriler, Uncategorized, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İnce Motor Aktivitesi – Dinazorlar ve Arkeoloji

  1. Tuba dedi ki:

    Merhaba,nerede bulabiliriz acaba bu seti?Sevgiler:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s