Tatil bitti ve Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba…


Uzun bir aradan sonra tekrar burada olmak güzel 🙂

İlk başta tatil ile başlayan ara vermemiz, benim yaşadığım bir takım sağlık problemleriyle ne yazık ki gittikçe uzadı…bunun üstüne ofiste bekleyen bir sürü iş eklenince, doğru düzgün bir şeyler yazmaya ne yazık ki zaman kalmadı.

Burada olmadığımız süre içerisinde neler yaptık kısmını anlatmak ise oldukça keyifli olacak çünkü oldukça güzel haberler ile buradayım.

2011 Temmuz ayında yapılan Denver II testi sonuçlarına göre Ege Kaba Motor Gelişimde yaşıtlarından yaklaşık 8 ay geride idi. Diğer alanlarda (yani Kişisel, sosyal gelişim – İnce motor becerileri – Dil Gelişimi) yaşıtlarıyla aynı bazılarında ise ilerdeydi.

Hikayemizde anlattığım gibi biliyorsunuz bu testin sonuçları ve nörolog tavsiyesiyle,  arayış içine girmiş, bir kaç farklı yerde duyu bütünleme terapisine başlamış fakat aralıktan itibaren şimdi ki terapistimize geçiş yapmış ve en önemli kısım olan evimizde bu çalışmalara yönelik gerekli düzenlemeleri yapmıştık.

Aradan bir yıl geçti ve Denver II testini tekrarlamak ve durumu tekrar gözden geçirmek gerekiyordu. Farkı hissediyorduk ama bunu birde bize başka bir gözle bakan bir uzmanın söylemesi gerekiyordu. Geçen seneki testimizi yapan Klinik Psikoloğumuza tekrar gittik.

Testin sonuçları bizi çok ama çok mutlu etti. Çünkü Ege artık Kaba Motor gelişiminde sadece 3 ay yaşıtlarından gerideydi. Dil gelişiminde (telaffuz hariç) yaşıtlarından 1 yaş ilerdeydi…işin komik tarafı Ege 2 buçuk yaşında hala en fazla 10 kelime kullanıyor ve herşeyi el hareketleri ve işaretlerle anlatıyordu…Bu çocuk niye konuşmuyor artık diye bu konuda uzman bir doktora da başvurmuştuk. Şimdi de susturamıyoruz Ege’yi, her konuda bir fikri ve yorumu var 🙂

Psikoloğumuz ince motor becerilerde yaşıtları seviyesinde olmasına rağmen, kalem kağıt becerilerinin gelişmesinde fayda olduğunu ve özel eğitimin bu konuda işe yarayacağını ve artık telaffuzda ki artikülasyon problemlerininde 5 yaşına kadar çözülmesi gerektiği, özel eğitimin bu konuda da işe yarayacağını söyledi. Özel eğitim ile ilgili detaylara ayrıca başka yazılarımda değineceğim.

Duyu Bütünleme Terapimize devam edeceğiz, bu hala çözmemiz gereken, denge, proprioseptif sistem ve bilateral koordinasyon için gerekli. Bunlarda, kalemi rahat kullanabilme, fazla ya da az bastırmadan çizim yapabilme, makas kullanırken zorluk çekmemek için gerekli olan şeyler.

Bunun yanında, bu sene tatilde daha da geliştirdiğimiz su ve deniz alışkanlığımız ve Ege’nin artık bu konuda iyice kendine olan güveninin gelişmesini bir fırsat bilerek hemen tatil dönüşünün ertesinde bir yüzme kursuna başladık.  C.tesi-Pazar günleri 1 saat olarak aldığımız kursun Ege’nin kas gelişimi içinde çok işe yarar olacağını düşünüyorum. Her ne kadar Ege, su da bacaklarının çırparken çok yorulduğundan şikayetçi olsa da çok eğlendiği için, şimdilik hastalık sezonu da başlamadığı için hiç değilse bir kaç ay devam edebilmeyi ümit ediyorum. Biliyorsunuz yüzme tüm kasları çalıştıran sporlardan biri.

Okullar açıldı ve okul serüvenimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ben bu kadar küçük çocukların ilköğretime başlamasını uygun bulmadığımdan şimdilik biz eski sistem ile devam etmeyi planlıyoruz. Yani Ege’yi yeni sisteme göre 57 aylık olduğundan anasınıfına başlatmadık, şu anda eskiden olduğu ve olması gerektiği gibi 5 yaş sınıfına devam ediyor. Eşimde beni bu konuda desteklemiş olduğundan son karar ve planımız bu şekilde.

Şimdilik bu kadar, kafamda yazmayı planladığım o kadar çok şey var ki…umarım bunlar için fırsat bulabilirim.

Sevgi ile kalın….

Bu yazı Evde Yapabilecekleriniz, Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s