Yaşasın Yaz Geldi….Artık Her Gün Güneşli Bir Gün


Sanırım ben enerjimi gerçekten güneşten alan bir insanım, hava güneşli ise bende enerji doluyum, değilse bende o kadar enerjik değilim 🙂

Evet sonunda yaz geldi…Offf! Bitmeyecek bu kış artık derken, bir de baktık ki bir anda havalar inanılmaz derecede ısındı. Ne bünyemiz, ne beynimiz hazırlıklı değildi sanki bu sefer 🙂

Bir anda hava bu kadar ısınınca, bir de üstüne üstlük okullar tatil olunca, tüm düzenimizde  alt üst oldu. Her akşam terapistimizin verdiği aktivite önerileri doğrultusunda, mümkün olduğunca düzenli olarak yapmaya çalıştığımız ev aktivitelerimiz (scooter board, salıncak, zıp zıp ve bir çoğu) ne yazık ki artık yapılamaz oldu.

Bence Yazın en güzel tarafı; Sizi, o rutin hayatın içinden çekip çıkartıyor sanki,  istesenizde istemesenizde zorluyor bu düzenin içinden çıkmaya. Bir rehavet, bir umursamazlık içine sokuyor… güneşin ışınları sanki herşey benim kontrolümde sen boş ver yaşamana bak diyor  🙂  sizde her şeyi onun kontrolüne bırakmaktan alamıyorsunuz kendinizi.  Bütün kış, içinde bulunduğunuz disiplin bir anda kayboluyor…Yemek saatleriniz değişiyor, uyku saatleriniz gecikiyor, sabah uyanma saatleri değişiyor, işler aksıyor ama, aamaaan ne gam ne keder!, boşverrrr, nolur ki? hayat güzel, yaşamaya bak deyiveriyorsunuz….

İşte hal böyle olunca, bende hem ruh halimize, hem de havanın durumuna göre acaba Duyusal Bütünleme Çalışmalarımız için şimdi neler yapabiliriz diye araştırırken (Boşverdik dedikse o kadar da değil tabi ki 🙂 ) , güzel bir makale buldum ve paylaşmadan olmaz dedim. Aslında burada ki önerilerin bir çoğu zaten tüm çocuklara uyguladığımız şeyler, ama duyusal bütünleme zorluğu olan çocuklarda daha hasas, daha fazla, daha planlı yapabiliriz bunları.

“ Vestibüler ve / veya Proprioseptif girdi sağlamak için, çok yaygın ve geleneksel yaz aktivitelerinden olan havuz, deniz ve çocuk parkını, bu yaz gün içindeki aktivitelerinizde kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına ve beceri seviyesine göre, değişik yüzme şekillerinin yanında, onu bir sala koyarak havuzu boydan boya geçmesini sağlayarak farklı yön ve farklı hızda girdi sağlayabilirsiniz. Çocuk parkları çok  fazla duyusal girdi sağlar, aynı zamanda denge, koordinasyon, bilateral beceri çalışmaları içinde mükemmel olmalarının yanında sosyal etkileşimde sunarlar. Öğle yemeğinizi paketleyip, evden çıkarak, farklı çocuk parklarını keşfedebilirsiniz. Bu çeşitliliği de beraberinde getirir ve herkesin mutlu olmasını sağlar. Aynı zamanda, büyükçe bir tepe bularak çocuğunuzun ordan yukarı koşmasını ve aşağı yuvarlanarak inmesini sağlayabilirsiniz. Bahçede, parkta, yada piknikte bir engelli koşu parkuru düzenleyip çocuların burada bir yarış yapmasını sağlayabilirsiniz. Tüm çocuklar koşmaya, ayı yürüyüşü, kurbağa yürüyüşü veya el arabası yürüyüşü yapmaya bayılır, tabii ki sonunda ödül olarak dondurma varsa. Orta boy renkli bir paraşüt bulup, çocukların etrafından tutup kaldırmasını, indirmesini ve altına saklaması oyununu oynayabilrisiniz. Bu her yaşta ki çocuk için heyecanlı vericidir ve yön takibi becerisi konusunda çalışmada çok güzel bir yöntemdir. Dışarıda motorlu / motorsuz binilebilen tüm oyuncak her çocuk için eğlencelidir. Çocuğunuzun ihtiyacı ve becerileri ile uyuşacak, scooter, bisiklet, plasmacar, pogo sticks (zıp zıp) gibi bir çok isim ile bir çok çeşit bulmak mümkün. Çocuğunuza, ucunda ip takılı olan itip çekebileceği ufak bir el arabası yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşı ve beceri seviyesine göre trambolinlerde duyusal girdi kaynağı olarak çok güzel, tabii bütün bu aktivitelerin bir yetişkin eşliğinde yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Yazın bazı oral motor çalışmaları için, içecekleri çocuğunuza pipet ile verebilirsiniz. Değişik duyusal deneyimler sağlaması açısından, çok geniş, çok dar ya da spiral pipetler gibi farklı çeşitlerde ki pipetleri  kullanmayı tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği sonrası hep birlite yenen dondurma çeşitleri, ya da donmuş meyveli yoğurtlar oldukça eğlenceli olacaktır. Köpük ile baloncuk yapmak her zaman eğlencelidir ve oldukça güzel dışarıda yapılacak aktivitelerden biridir. Bir çok farklı çeşitte ki baloncuk yapıcı kullanılarak sağlanan duyusal girdi ile oral motor becerilerinin geliştirilmesi sağlanabilir. Çocuğunuz havuzdayken pipet ya da ufak bir hortuma üfleyerek küçük bir şnorkel kullanıcısı olmaya başlayabilir.  Çocukların ıslıklar çalarak bir çok gürültü yapmalarına ve dışarda birbirlerine bir gürültü yapıcı olarak hava atmalarına fırsat tanıyarak oral motor becerilerini geliştirmelerini sağlayabilirisiniz.

Yaz günleri pasaklı-kirli oyunları dışarı taşımanın kolay olması açısından dokunma duyusu ihtiyaçlarını gidermek için ideal bir dönemdir. Çocuklara kumda kürek ve tırmıkla kazma, doldurma,boşaltma oyunları oynamaları için fırsatlar sunun. Ailecek birlikte yapacağınız büyük kumdan kaleler inşaa edebilirsiniz. Küçük bebek havuzlarını ya da küvetleri, traş köpükleri ile doldurup içine küçük objeler saklayıp çocuğunuzun bulmasını sağlayabilirsiniz.  Parklarda çalışan fıskiyelerin altından koşma oyunu da oynayabilirisiniz. Başka bir pasaklı oyun olarakta çocuğunuzun yaratıcı bir aşçı olmasını sağlayabilirsiniz, tek ihtiyacınız mükemmel bir dokunma duyusu aracı olan biraz çamur.

Dışarda olmak, kış ayları boyunca kaçırdığımız, bir çok işitsel girdi çeşidini bize sunuyor. Bir doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz, ya da fıskiyer eşliğinde bir dans partisi yapabilirsiniz. Uçakları seyretmek için havaalanına gidebilir, ya da tren ile yakınlarda ki bir mesire yerine gidebilirsiniz.

Çocuğunuzu dışarda yapılan işler konusunda , araba yıkamak, bahçede ki toprağı düzeltip, çiçek ekmek gibi, teşvik edebilirsiniz. Tüm bu aktiviteler, tonlarca duyusal girdi sağlanmasını sağlayacak ve yapmak zorunda olduğunuz aktivitelerin yerine geçerek onları tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Genel olarak içerde yaptığınız, kitap okumak ya da oyun oynamak gibi aktiviteleri dışarı taşımaya çalışın. Sadece çevreyi değiştirmek ve masa, sandalyeden uzak olarak pozisyonu değiştirmek, çocuğunuzun duyusal girdilerinde artışa sebep olacaktır.

Yaz, duyusal oyunlar için yaratıcı ve yeni oyunlara açılmanıza fırsatlar yaratıyor.  Sadece okul programının katılığındın kurtulmak ile kalmayıp, yeni aktiviteler ile monotonlaşan duyu bütünleme çalışamalarınızında değişmesine imkan tanıyor. O zaman, Haydi! Duyu Bütünleme Eğlencesi Başlasın!”

Güzel bir makale değil mi? Benim içimdeki “tühh aman günlük aktivite programını uygulayamıyoruz” endişesini birazcık aldı, çünkü en azından Ege’nin hergün havuza girmesini sağlıyoruz. Ayrıca aklıma gelmeyen daha birçok aktivite organize etmemi sağladı. Umarım sizinde işinize yarar.

Güneşin getirdiği sıcaklık ve pozitif duyguların sizi ısıtması ve yüzünüzü güldürmesi dileğiyle…Sevgiler

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s