İki Kitap Önerisi : The Out of Sync Child Has Fun, Revised Edition by Carol S.Kranowitz ve The Out-of-Sync Child: Recognizing and Coping with Sensory Processing Disorder, Revised Edition by Carol Kranowitz and Lucy Jane Miller


Evet, uzun süredir ihmal ettiğim Faydalı Kitaplar bölümüne aslında belki de ilk eklenmesi gerekenlerden bu iki kitap.

Size Ayres’in kitabından bahsetmiş ve bu konuda başucu kitabı olduğunu söylemiştim. Şimdi, bir başka başucu kitabından, aslında kitaplarından bahsetmek istiyorum.

Gene ne yazık ki üzülerek belirtmek istiyorum ki, iki kitabında türkçe çevirisi yok. İngilizcelerini amazon.com dan bulabilirsiniz.

The Out of Sync Child Has Fun, Revised Edition by Carol S.Kranowitz

“The Out of Sync Child Has Fun” isimli kitap bir aktivite kitabı. Duyusal Bütünleme Bozukluğu olan çocuklara yönelik aktiviteleri içeriyor. Aktiviteler, Duyulara göre yapılacaklar şekilde kategorize edilmiş. Yani Dokunma Duyusuna yönelik olanlar, Denge ve Hareket Sistemine Yönelik olanlar, Görsel ve İşitsel Duyulara yönelik olanlar gibi.

Oldukça basit anlatılmış ve küçük çizimler ile desteklenmiş. Bir aktiviteyi anlatırken, bu aktivitenin hangi yaş aralığına yönelik olduğu, aktiviteyi yapmak için nelere ihtiyacınız olduğu ve hazırlık, bu aktivitenin sağladığı faydalar  ve aktiviteyi çeşitlendirme imkanları sırasıyla anlatılmış. Aktivitelerin çoğu evde veya parkta uygulayabileceğiniz türden. Hemen hemen evde bulunan malzemeler ile yapılabilir basit aktiviteler. Belki bazıları çocukluğumuzda oynadığımız ve unuttuğumuz oyunlar.

Ne yapsam da çocuğu oyalasam diyen anneler için güzel bir kitap, ya da duyu bütünleme çalışmalarında hangi hareketleri veya aktiviteleri hangi amaç ile yaptığımızı anlamamıza yardımcı olacak kitaplardan.

Elime alıp uzun uzun okuduğum bir kitap değil, sürekli elimin altında duran ve ne zaman ne yapsak diye düşünüp bişey bulamasam hooop hemen açıp oradan birşeyler seçtiğim bir kitap bu. Özellikle evde çalışmaların ilk zamanlarında birşeyler bulmakta oldukça zorlanıyordum, artık oldukça alışkın olduğumuzdan ve bir çok aktiviteyi yaptığımızdan daha iyi biliyorum ama hala kitabı karıştırdığımda, aaa bunu hiç yapmadık dediklerim oluyor.

Tavsiye ederim, eğer ingilizce sıkıntısı yok ise alın diye önere bileceğim bir kitap.

The Out-of-Sync Child: Recognizing and Coping with Sensory Processing Disorder, Revised Edition by Carol Kranowitz and Lucy Jane Miller

Gelelim ikinci kitaba. Bu ikinci kitap diğeri gibi bir aktivite kitabı değil. Ondan farklı olarak, Duyusal Bütünleme Bozukluğunu anlamanın ve bununla başetmenin yollarını anlatan bir kitap.

Temel olarak iki bölümden oluşuyor.

1.Bölüm : Duyusal Bütünleme Bozukluğunu Anlamak

Bu bölümde, Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun genel semptomları, Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun ne olduğu gibi oldukça güzel ve detaylı anlatılmış bilgiler içeriyor. Eğer gerçekten nedir bu çocuğun durumu ? ya da Nedir bu duyu bütünleme bozukluğu ? diyorsanız, bu kitabı okuduktan sonra konu hakkında oldukça bilgi sahibi olacaksınız ve belki de çocuğunuzu anlamakla, ona yardımcı olmaya başlayacaksınız. Bölümün devamında, her bir duyu bütünleme sorununun, çocuk ile nasıl konuşulacağı, ona bunu nasıl anlatacağınız anlatılmış. Ayrıca her bir duyusal bozukluğun karakteristik özellikleri verilmiş.

2.Bölüm : Duyusal Bütünleme Bozukluğu ile Başa Çıkmak

Bu bölümde ise, önce teşhis ve tedavinin nasıl olması gerektiği anlatılmış. Evde, okulda neler yapmanız gerektiği sıralanmış. Aslında bir aile destek programı gibi. Tabi ki bunun Amerikan Ailelerine yönelik bir kitap olduğu unutulmamalı. Burada yazılı herşeyi bizim ülkemizde yapma şansımız olmuyor. Ama bu demek değil ki, hiç birini yapamayız.

Eğer Duyu Bütünleme Bozukluğuna dair, donanımınız var ise , ben artık bu konu nedir anladım ve kendi başa çıkma yöntemlerimde var artık diyorsanız. O zaman oldukça masraflı bir iş olan, yurtdışından kitap alma konusunda seçiminizi başka bir kitapta kullanabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, bu post umarım kitaplar konusunda yardımcı olmuştur, ama yetmedi diyorsanız, bana ulaşabilirsiniz. Her zaman daha detay vermeye hazırım.

Bu yazı Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD), Evde Yapabilecekleriniz, Faydalı Kitaplar, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s