DUYU BÜTÜNLEME BOZUKLUĞU VE KOTROL LİSTESİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR


DUYU BÜTÜNLEME BOZUKLUĞU

Duyu bütünlemeye ilişkin nedir, ne değildir? ile ilgili bazı postlar ve açıklamalar yaptık. Bundan sonra Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD-Sensory Processing Disorder)olarak tabir edilen kavram üzerinde artık biraz daha detaylı bilgi geçmekte fayda var diye düşünüyorum. Bu yüzden Duyu Bütünleme Bozukluğuna özgü belirtileri gösterir bir kontrol listesinin çevirisini hazırladım. Bu konuyu ayrı bir kategori altında sayfa da bulabilirsiniz. Bu kontrol listesini kullanmaya başlamadan önce açıklamaları mutlaka okumalısınız. Tavsiyem listeyi print edip, sonra da mümkün olduğu kadar tarafsızca yanıtlamanız. Hatta listeden bir kaç kopya alıp, çocuğunuzun bakıcısı, ya da anneanne-babaanne ve okuldaki öğretmenine de birer kopya verip onlarında bu soruları cevaplamasını isteyebilirsiniz. Sonra listeleri birleştirir ve daha net ve tarafsız bir liste oluşturabilirsiniz. Listede ki sorulara, SIKLIKLA-BAZEN-NADİREN cevaplarını verebilirsiniz.Eğer sonunda soruların büyük çoğunluğuna “SIKLIKLA” diye cevap verdiyseniz, konuyu bir uzmana danışmanızda fayda var.

DUYU BÜTÜNLEME BOZUKLUĞU KONTROL LİSTESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Bu kontrol listesinin amacı, Duyusal Bütünleme Bozukluğuna özgü belirtileri olan çocuklar ile ilişkisi olan çalışmalar yapan ailelere ve profesyonellere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Duyusal Bütünleme Bozukluğu ile çocukları etiketlemek ve kesin teşhis kriterleri olarak kullanım için değildir. Bundan ziyade, Sizin kendi bilgi birikiminiz için kullanılabilecek bir eğitim ve kontrol aracıdır. Bu bozukluğu teşhis edecek olan Profesyonellerin, kontrol listesine ek olarak, kendi araçları ve testleri vardır.

Bu liste üzerinde ilerlemeye devam ettikçe “Vay, benim çocuğumda bu karakteristik özellikler ve davranışların bir çoğu var, o zaman çocuğumda Duyusal Bütünleme Bozukluğu olmalı” diyebilirsiniz.

Bu BELKİ doğru olabilir, Eğer çocuğunuz burada ki karakteristlik özelliklerin bir çoğunu barındırıyorsa, oldukça ciddiye almanızda fayda var. Ama yapmanız gereken Doktorunuz ile ya da Terapistiniz ile bu kontrol listesini de kullanarak niçin bunu düşündüğünüzü ve neden çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olabileceğini oldukça açık bir şekilde konuşmanız gerekiyor.

Ya da liste üzerinde devam edip; “Çok önemli bir şey değil, Benim çocuğumda bu davranışların bazıları var, ama bütün çocuklarda yokmudur?” diyebilirsiniz.

Doğru, bu da doğru olabilir ve çocuğunuzun davranışları gün be gün azalıp çoğalabilir.

Gözönünde bulundurmamız gereken, çocuğunuzun hangi semptomları gösterdiği, hangi kategoride zorluklar yaşıyor,bu kendi ya da diğerleri ile olan yaşamına ne kadar müdahale ediyor ve ne çeşit bir etkiye sebep oluyor. Bir kategoride çok fazla semptoma sahipken diğerinde hiç olmayabilir ya da bütün kategorilerde bazılarına sahip olabilir. Bu teşhis ve tedavinin hedeflerine yardımcı olacaktır.

Son olarak, Listeyi gözden geçirdiğiniz de,

“Aman Allahım! Bütün hayatım boyunca uğraştığım buymuş” diyebilirsiniz. O zaman şimdiye kadar ihtiyacınız olan yardımı bulamamış olmanız gerçekten üzücü.

Bu Sorunu Anlamak ve Tanımlamak Gerçekten Ciddi Bir İş!

Bu gibi kontrol listelerinin kullanımı hakkında, Carol Stock Kranowitz’in “The Out-Of-Sync Child”isimli kitabında değindiği “5 Uyarının” anlaşılması gerekir. Kranowitz bununla ilgili diyor ki:

1.”Duyusal Bozukluğu olan çocuğun, bütün karakteristik özellikleri sergilemesi gerekli değildir. Bu yüzden, Vestibüler sistemde sorunu olan çocuk, zayıf dengeye sahip olabilir, fakat düşük kas tonusuna sahip olmayabilir.”

2.”Bazen çocuk, bozukluğun karakteristik özelliğini bir gün gösterirken, diğer gün göstermeyebilir. Örneğin, Proprioseptif problemi olan çocuk, Cuma günü kaldırımdaki bütün yüksekliklere takılıp düşerken, Cumartesi günü maçtaki bütün golleri atabilir. Tutarsızlık, bütün nörolojik bozuklukların ayırt edici özelliğidir.

3.”Çocuk, bozukluğun bazı karakteristik özelliklerini gösteriyor olabilir ama bu bozukluğa sahip olmayabilir. Mesela, tipik olarak dokunulmaktan rahatsız olduğunu gösteren çocukta, tactile (dokunma) duyusunda hassasiyet olduğu düşünülebilir, ama bunun yerine, duygusal problemleri olabilir.”

4.” Çocukta, aşırılı tepki yada tepkisizlik birlikte bulunabilir. Örneğin; Çocuk, hafif dokunuşlara karşı fazlaca hassas olabilir, aşının acısına gösterdiği kayıtsızlığın aksine, birden bire kolunda ki pamuğu çekip atabilir.”

5.”Herkesin bazı duyusal bütünleme problemleri vardır, şimdi ve sonra. Çünkü hiç kimse, her zaman kontrollü olamaz..Bir çok çeşitli uyaran, geçici olarak beynin normal fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur. Bu uyaranların çok fazla olması, ya da yeteri kadar olmamasıyla olur.

Bu yazı Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD), Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to DUYU BÜTÜNLEME BOZUKLUĞU VE KOTROL LİSTESİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR

  1. Geri bildirim: Duyusal Bütünleme Bozukluğu Kontrol Listesi | Ege'nin Annesiyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s