Terapist Seçerken Aranan Özellikler Nelerdir?


SPD Foundation’ın web sitesinde bununla ilgili güzel bir yazı vardı. Sanırım bir çoğumuz için, oldukça işe yarar açıklamalar içeriyor. O yüzden çevirisi aşağıda, orjinali SPD linkinde bulunabilir. Eğer çocuğunuz da duyu bütünleme (duyusal entegrasyon) bozukluğu (SPD) olduğundan kuşkulanıyorsanız ya da  eğer çocuğunuza bu teşhis konmuş ise ya da eğer yetişkin olarak duyusal değerlendirme ve ya tedavi konusunda arayış içindeyseniz, uygun bir iş-uğraş terapisti (ergo terapist– (occupational therapist – OT)) bulmanız gerekmektedir. Teşhise göre, pediatrik konuşma terapisti, fizyoterapist ve ya diğer sağlık profesyonelleri ile de çalışabilirsiniz.

Bir İş-Uğraş (ergo terapist) Terapistinden Beklenen Özellikler Nelerdir? Çocuğunuza, size ve/ veya ailenize yardımcı olacak Terapisti bulmak ve seçmek önemli bir karardır. Tüm profesyoneller de olduğu gibi, Terapisler de, eğitimleri, filozofileri ve kişilikleri açısından farklılıklar gösterirler. Sizin ve çocuğunuz için en uygun kim ise–Sizin ve / veya çocuğunuzun hoşlandığı ve kendini yakın hissettiği – en iyi seçim O’dur. Etkili tedaviler ile bağlantılı methodları uygulayan Terapistler de bulunması beklenen özellikler söyledir:

 • Verimli duyu düzenlemesin de bire bir direk tedavi sunan; bir çok duyusal fırsatlar edinmeyi sağlayan özgün ekipmanlara sahiptir.
 • Tedaviye başlamadan önce teşhiste bulunup, kolay anlaşılır yazılı bir şekilde sunar (Anlatım da anlamadığınız bölümler var ise tedaviyi kabul etmeden önce açıklama isteyin)
 • Aile eğitimini tedavi programının ayrılmaz bir parçası olarak tedaviye dahil etmelidir, burada söylenmek istenen terapi seansının son beş dakikasında yapılan konuşma anlamına gelmez! Aileler bundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyar ve hak eder. Tedavi planı içerisinde  ailenin bilgilendirilmesi ve eğitimi için de birçok zaman ayrılmalıdır.
 • Tedavi için yazılı hedefler sağlanmalıdır; Tedaviye başlamadan önce öncelikler hakkında, herkesin hem fikir olduğu garanti altına alınmalıdır.
 • Tedavi sonrası testleri sonuçlarını rapor eder, bu şekilde tedavinin ne derece işe yaradığını herkes anlamış olur. Genellikle, tedavi öncesi başarılı testler yapan terapistlerin, tedavi sonrasında da yaptığı testler başarılı olur.
 • Yoğun tedavi uygular, (hafta da en az 2, tercihen 3) Hafta da bir tedaviye kıyasla, daha kısa aralılklarla yapılmalıdır. Haftalık tedaviler, davranış değişiklikleri yaratır fakat araştırmalar gösteriyor ki, yoğun tedaviler davranış değişiklikleri sağladığı gibi, kalıcı nörolojik değişiklikleri de sağlar.
 • Değişiklik Yaratmak ve Öz saygıyı geliştirmek için Başarı ve Oyunu Kullanır, Duyusal temelli terapilerde, çocuklar kendilerinin oyun oynadığını düşünür. Terapi seansı boyunca eğer çocuk ağlıyorsa, Terapist,  terapi verimliliğinin temeltaşı olan başarıyı sunma becerisinde yetenekli olmayabilir.
 • Amaçlı duyusal uyaranlar kullanımı;  yemek yemek, giyinmek,  başkalarıyla oynamak, sosyal katılım, özsaygı, öz düzenleme gibi  “iş-uğraş” konularında ki çalışmalarda Amaçlı duyusal uyaranlar kullanır.
 • Soru Sorma; Sizi, ailenizi ve çocuğunuzu yeterli derece anlamaya yönelik sorular sorar. Siz de kendi kendinize soru sormaktan kormayın! Eğer Terapistin ne yaptığını anlamıyorsanız, methodların ve aktivitelerin kuvvetli terapötik konsept temeline oturmuş ve iyi belirlenmiş bir stratejinin bölümü olduğunu konfirme etmek açısından soru sormak çok kritik ve önemlidir.
 • Sizi Dinler, size inanır ve kesinlikle çocuğunuzun değişim potansiyeline inanır. Terapinin getirileri, fonksiyonel değişimlerdir. Farkı siz, çocuğunuzun öğretmeni ve diğerleri görebilir. Eğer çocuğunuzun ilerleyip ilerlemediğini söyleyemiyorsanız, yeteri kadar ilerlemiyordur.

Terapist Adayınıza Sorulabilecek Sorular Bütün iş-uğraş terapistleri (ergo terapist) duyusal bütünleme bozukluğu olan çocuklar ile çalışma konusunda eğitimli değildir. Çalışmak isteyebileceğiniz terapisti bulduğunuz zaman, sizin ve çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar verebilmeniz için aşağıda ki soruları sorabilirsiniz.

 • İş-uğraş terapisti (ergo terapist)olarak geçerli bir dipolamanız varmıdır?
 • Duyusal Bütünleme Bozukluğu olan çocuklar ile çalışma ve değerleme konusunda spesifik eğitiminiz var mı? Bu eğitimi hangi formda aldınız? (mesela, üniversite, seminer vb)
 • Duyusal Bütünleme yaklaşımı konusuda uzman bir Terapist size mentorluk yaptımı?
 • Gelişim Problemleri ve/ve ya Duyusal Bütünleme Bozukluğu olan çocuklar ile çalışma konusunda ne kadar süredir tecrübe sahibisiniz?
 • Duyusal Bütünleme Bozukluğu olabilecek çocukların değerlendirmesini yapmada kullanılacak standart tanı araçalarını kullanma da diplomanız ya da eğitiminiz varmıdır?

İşte Yazı bu şekilde, işinize yarar mı, kafanızı biraz rahatlatır mı bilmiyorum. Gerçekten sizin için doğru insanı bulmak zor iş. Özellikle de çocuklarımız için zamanla yarışırken, ama hayatımızın her dönemi doğru insanı, doğru zaman da bulmak zor iş değil mi dir ? Biraz uğraşırsak, sabrımızı ve umudumuzu yitirmezsek herkesin kendisi için doğru Terapisti bulabileceğine eminim. Sevgilerimle

Bu yazı Evde Yapabilecekleriniz, Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Terapist Seçerken Aranan Özellikler Nelerdir?

 1. GÖNÜL dedi ki:

  Merhaba Egenin annesi:)
  Bende Poyraz’ın annesıyım.Bu betımleme özel eğitim okulumuzda o kadar çok soylenıyor kı alıstım artık orda hep bu şekilde çağırılıyoruz.Böylelıkle okulda herkes oğlumun adını bilirken ben Poyraz’ın annesi ismiyle çağırılıyorum 🙂 Duyusal bütünleme adını cumartesı norologumuz sayesınde ogrendım.Daha oncede Poyrazın gelısımıyle ılgılı neler yapabılırım dıye arastırmıstım ama bu konu hıc gozume carpmadı.Suan nedır ne degıldır anlamaya calısıyorum sızın sıtenızde bıseyler kaptım ama hala aklım cok karısık.Bugun bır kurum aradı dırek yarın ıcın randevu verdı Poyrazın okulu oldugu ıcın kabul etmedım ama dırek hıcbır acıklama yapmadan cagırmaları hosuma gıtmedı.Ustelık ben ıstanbul dısında yasıyorum.Bır yerden baslamamız gerekecek ama nereden? Çorluda yasıyoruz, Poyraz 2 yasında ve her seansa onu nasıl goturebılırım benden maddı manevı ne goturur ve en en onemlısı bunların karsılıgını oğlum ve biz alabilecekmiyiz dıye dusunuyorum ve hala kafam karısık.Buyuksehır dısında yasamanın zorlukları maalesef…Poyraza gelınce benım oğlumda kromozom bozuklugu var. 2 aylıkken cocuk doktorumuz kulaklarının kepce olmasından dolayı suphelendı gıttık genetık testı yapıldı sonuc sendromu konulamayan turkıyede dunyada kaydı bulunmayan 1 ıle 6 arası kromozom bozuklugu.Bana cocugumun gelecekte zeka gerılı olan yuruyemeyen konusamayan bır cocuk olma ıhtımalı cok yuksek dedıler.Suan kı durum potimin hicbir fizyolojık rahatsızlıgı yok.16 aylıktan berı fızyoterapı ve bıreysel egıtım alıyor gelısimi cok ıyı gıdıyor. Suan yuruyemıyoru 3-4 kelımeden fazla konusamıyor sızınkı gıbı hala pure seklınde beslenıyoruz.Damak kalınlıgı var sızın gıbı zor emdık annelerın ınadı ıste:) 11 aylıkken bıraktık.Cok ıyı bır pedidontistimiz var dıs yapısında sorun olmuycak dedı ama önde ıkı degıl tek dısımız var ve oyle de olucak ama cok sırın oluyoruz boyle:)Yasıtlarımızdan bıraz gerıyız ama gun gectıkce algılarımız açılıyor.Uzun yazdık yorduk sızı.Şimdi bir arkadasımızn kurdugu psw’li ailelerin bulustugu sıtemızı (facebookta) ziyaret edip norologumuzun aktardıklarını ve duyusal butunlemeyı ve ıznınız olursa:) sizin sitenizide yazıcam.Cok tesekkur ederım.EGE’yi kocaman optuk.

  • egeninannesiyim dedi ki:

   Sevgili Gönül,
   Ne güzel yazmışsın, ne güzel anlatmışsın kendini ve Poyraz’ı 🙂
   Öncelikle site ile ilgili paylaşımı tabii ki yapabilirisin. Sonrasında Poyraz ile ilgili anlattığın kromozom bozukluğu bana , bizim terapistimizde tanıştığımız ve benim muhteşem anne-baba diye nitelendirdiğim Ahmet’i ve Ailesini hatırlattı, herşey tamamen aynı olmayabilir tabii ki. Ahmet 2006 doğumlu, 2,5 yıldır duyu bütünleme terapisi yapıyorlar, ve Ahmet şu anda normal bir okula devam ediyor.
   Aile duyu bütünlemesini tamamen eve taşımış durumda, muhteşem çalışıyorlar evde 🙂 anne bu konuda çok disiplinli, baba da çok yaratıcı, bir sürü malzemeyi kendisi yapıyor.
   Onlarda senin gibi İstanbul dışında yaşıyorlar. Duyu bütünlemesi konusunda ki kafa karışıklığını çok iyi anlıyorum. Terapi işi ise haklısın maddi manevi zorluyor, ama karşılığını alacaksan katlanmaya değer. Her yönüyle araştırmanı tavsiye ederim. Tamamen kendini hazır hissettiğinde ve işe yarayacağına inandığında başla derim. Çünkü ne yazık ki sadece terapiye gitmekle olmuyor. Bunu evde devam ettirmeniz gerekiyor. Her gün düzenli evde de terapilerinize sizin devam etmeniz şart.
   Aslında Ahmet’in ailesi ile bir konuşmanı önereceğim sana, ama önce aileden bir izin almam gerekiyor, bana biraz zaman ver, eğer onlarda uygun görürse, senin e-mail adresine iletişim bilgilerini gönderirim, bir konuşursun, fikir alırsın, dinlersin.
   Yazdıklarından, pozitif, güçlü ve doğrusunu bulacak bir annenin enerjisini alıyorum 🙂
   Seni ve Poyraz’ı çok öpüyorum. İkinize de Sevgiler.

   • GÖNÜL dedi ki:

    Bu kadar kısa surede bana cevap yazdıgın ıcın tesekkur ederım Gaye.
    Yazdıklarında cok haklısın dedıgın gıbı bazen Poyraz’a yenı bır sey ogretırken -bır oyuncagı kullanmayı bır oyun oynamayı- gercektende ıkımızınde frekanslarımızın tuttugu hazır hıssettıgımız an bu olay cok kolay oluyor.Her anne gıbı oglumu cok sevıyorum ve elımden gelenı yapıyorum ama hayat akıyor ve yasamımızda baska sorunlar ugrasmamız cozmemız gereken seyler oluyor.Zamanımın %100’unu Poyraz’a ayırmam ımkansız oluyor ama yasam seklımızı o normalmıs gıbı benım ogretmem gerekenlerıde her annenın yaptıgı seylermıs gıbı algılayıp yapıyorum.Bugun okulda da ogretmenlerımızle duyu butunlemeyı konustum onlarda bıraz bılgı aktardı benım ıcın arastırıcaklarınıda soyledıler.Duyu butunlemeyı arastırdıkca zaman ve enerjı gerektıren bırsey oldugunu anlıyorum suan Poyraz’ın tam 2 yasında oldugu dusunursek dogru zamanda planlı ve hazır bır sekılde baslamamız gerekıyor.Hadı bakalım bızım ıcın hayırlısı hayırlı zamanda olsun ınsallah:)Poyraz ıcın net uzerınden gercekten guzel dostluklar kurdum turkıye genelınde ve Ingılterede arkadasım oldu onlarda arastırdı ama Poyraz’ın koduyla (1. kromozomun kısa kolu kopup 6. kromozoma yapışmış)aynı olan bır kayıt bulunamadı maalesef.Bahsettıgın Ahmet’in gelişimi çok hoşuma gıttı.Ahmet Paşa:) ve ailesiyle gercekten ıletısıme gecmek ısterım eger tabıkı onlar bırseyler paylasmak ısterse.Bizde sizi çok optuk selamlar..

 2. semra dedi ki:

  merhabalar duyu bütünlemede iyi bir yer arıorum yardımınız olur mu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s