Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri-2


Eminim bir çoğumuz çocuklara evde kek pişirmeyi severiz. Özellikle de sürekli tüm gıdaların sağlıksız olduğu konusunda yapılan bir sürü yayın var iken, hepimiz çocuklara hazır gıdalar yerine evde yaptığımız katkısız gıdaları yedirme konusunda hem fikiriz zaten…Ayrıca kek çocuklar için içeriği açısından oldukça güzel ve sevilerek yenilen bir yiyecek, tabi ki biz annelerin genel de kilo problemi olduğundan uzak durmamız gerekse de çocuklara yapmak ayrı bir zevk.

Gelelim kekimizi birlikte pişirmeye, eminim bir çok kız annesi çocukları mutfak aktivitelerine dahil ediyorlardır. Bu bazen eğlenmesini, bazen oyalanmasını sağlamak, bazen de bizi rahat bırakmadıklarından mecburen oluyor, bilerek veya bilmeyerek çocukları mutfak aktivitelerine dahil etmeniz, onların gelişimlerine ciddi katkı da bulunuyor.

Mesela, kekinize eklediğiniz unun elemesini, çocuğunuz yapıyorsa, bu oldukça güzel bir bilateral koordinasyon ativitesi oluyor onun için. İki elide aynı anda birbirinden farklı olarak çalışıyor. Bırakın un eleme işini o yapsın!

Ya da karıştırma işlemini oldukça güzel bir bilateral koordinasyon aktivitesi olacaktır. Bırakın, bolca, güzelce karıştırsın, bu kıvamda ki bir şeyi karıştırmak, küçük kollar için hiç de öyle kolay bir iş değil !

Bazen hiç dikkat etmediğimiz ya da önemsemediğimiz şeyler aslında çocuğumuzun gelişiminde ciddi katkılar sağlaya biliyor, bunları yaparken hem eğleniyor, hem keşfediyor, hem kendi yaptığı keki yerken  özgüveni artıyor… Biz bu keki yaptık ama mesela, kurabiye yapabilir ve hamur yoğurma işini, sonra da bu hamuru bir merdane yardımı ile açma  işini de bir bilateral koordinasyon aktivitesi haline getirebilir, mutfakta yapabileceğiniz aktiviteler arasına ekleyebilirsiniz.

Üstüne üstlük herşey bittikten sonra, kek kabının dibinde kalanları abi ile birlikte temizlemek …paha biçilemez ! Bu beni çocukluğuma götürüyor, annem kek yaptıktan sonra  bu kabın dibindekileri sıyırma işi en sevdiğim şeydi..Ne yazık ki bu keyfimi çocuklar uzun zaman önce elimden aldılar ama onların mutluluklarını görmek başka bir keyif oldu. Hala onlarsız kek yaptıysam eğer, kimseye çaktırmadan bu işi yapmaya devam ediyorum 🙂

Çocukları mümkün olduğu kadar hem eğlenceli, hem de keyifli, hem de geliştirici Mutfak aktivitelerine dahil etmeniz dileğiyle…

Bu yazı Bilateral Koordinasyon, Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri, Evde Yapabilecekleriniz, Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s