Bir anneden öneri…Çocuğunuza ”Dikkat et demeyin”!


“Oğlum da farkettim ki,  “dikkat et” demek Ona yardımcı olmuyordu. Bu “dikkatli ol”lar, onun kendine olan güvenini baltalıyor aynı zamanda kendini korumayı öğrenmesine de katkıda bulunmuyordu.  O yüzden, “dikkat et” deme alışkanlığından kurtulmaya çalıştım, onun yerine sadece ona yardımcı olabilecek bilgileri vermeye başladım. “Yer tümsekli(engebeli)” ya da “ellerinle tutunmalısın” , “bunlar yüksek basamaklar” veya “bardak kaygan”. Kelimeler Ona, kendi kendine şekillendirmede sıkıntı yaşadığı  ekstra bilgiyi sağlıyordu. Bunu düşündüğümden beri, çok fazla yardımcı olamayan “dikkat et”leri kullanma konusunda kendimi frenlemeye çalışıyorum. Ne yapMayacağını söylemek yerine, ne yaPacağını söylemek, gerçekten çok yardımcı oluyor.”

Yukarıda ki öneriyi okuduğum kitaplardan birinde bir anne yapıyordu. Bana oldukça mantıklı gelen ve artık uygulamaya çalıştığım bir annenin önerisini size de aktarmak istedim. Gerçi öyle bir alışkanlık haline gelmiş ki dikkat et demek, bunu kırmaya çalışmak oldukça zor oluyor. Ama aslında Çocuğa, ne kadar anlamsız bir sözcük sarfettiğinizi fark ediyorsunuz bunu düşünüpte söylediğinizde. Nedir dikkat etmek? Nasıl Yapılır? Neye dikkat edecek? Hepsini yapabiliyor olsa zaten sıkıntı yaşamaz. Küçük bir çocuk için ne kadar da soyut, anlaşılması ne kadar zor bir şey aslında. Ama hepimizin diline yapışmış bir alışkanlık işte 🙂  Neyse kendinize dikkat etmeniz, ama çocuklarınıza ettirmeniz dileğiyle….

Bu yazı Evde Yapabilecekleriniz, Terapilerimiz Hakkında, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s