Doğru Kalem Tutmak Üzerine Bizden Bir Hikaye


Yaptığımız aktivitelerin çocuğun seviyesine uygunluğu üzerine yaptığımız uyarınında tam üstüne bizim yaşadığımız hikayelerden birini anlatmak şart oldu, uzun zamandır bu yazıyı hazırlamak istiyordum zaten.

Ege okula başladıktan bir kaç ay sonra yapılan ilk veli görüşmesinden çıktığımda canım oldukça sıkılmıştı. Sıkıntılar olduğunu biliyordum ama sıkıntılar kaba motor ile ilgiliydi, aslında yapılan testlerde Ege ince motor da yaşıtlarından bir kaç ilerdeydi bile. Ama okuldan makas kesmede sıkıntı olduğu, boyama da sıkıntılar olduğu gibi üstü kapalı uyarılar geldi ve ince motor üzerine çalıştırmam istendi. Bu arada okul Ege’nin durumu hakkında tamamen bilgi sahibi ama duyusal entegrasyon üzerine iyice okuyup araştırmamışsanız sorunun tamamını anlamanız oldukça zor. Aslında Ege çok iyi bir okula gidiyor ve öğretmenleri de oldukça tecrübeli ve başalı insanlar. Okullarıda çocukları kendi prestijlerini korumak ve isim yapmak için çılgınlar gibi yarıştıran bir okul değil aslında ama gene de öğretmenler, diğer çocuklar ile kıyaslayıp, daha iyi olmasını bekliyorlar sanırım. Ben de zaten biraz sınırlı boyama da veya makas kullanmakta biraz geride olduğumuzu fark ediyordum ve aslında bunların gelişmesinin öncelikle bilateral koordinasyonun gelişmesine, proprioseptif duyu bütünlüğünün sağlanmasına bağlı olduğunu biliyordum ama gene de okulda bana kalem tutuşu hakkında bişeyler söylenince bende evde Ege her resim yada boyama yapışında kalem tutuşunu düzeltmeye çalışmaktan kendimi alamadım, nedense kalem tutuşunu düzeltirsem boyamayı daha iyi yaparmış gibi geldi, ne kadar da yanlış davranmışım 😦 . Çünkü ben Ege’yi düzeltmeye çalıştıkça, Ege boyama yapmaktan sıkıldığını söyleyip hemen bırakmaya başladı, ya da resim çizmeye hevesle otursa bile ben kalem tutuşunu düzelttikçe o resim yapmak istemediğini söyleyip kalktı…Gittikçe kalem ile yapılan aktivitelerden uzaklaşmaya ve soğumaya başlamıştı.

Bunun üzerine ben gene, araştırmacı anne kimliğine bürünüp (oğlum da benim gibi sanırım bkz. yanda ki küçük dedektif 🙂 )  konu ile ilgili gene araştırma yapmaya başladım, gene ne yazık ki yeterli türkçe sayfa bulamadım acaba ben mi arama yapmasını beceremiyorum diye düşünmüyorda da değilim bazen… neyse internette daha önce de sayfasından (http://www.ot-mom-learning-activities.com ) bir çok şey okuduğum, Tracey’nin web page’in de doğru kalem tutmanın gelişimiyle ilgili resimlerle çok güzel anlatımış bir açıklama vardı. Bunu okuyunca hatanın Ege’de değil bende olduğunu fark ettim. Ege gelişim süreci içinde yaşına göre kalemi doğru tutuyordu, belki bir çok çocuk çok daha erken gelişim gösteriyor olabilirdi ama Ege de bu konu da ciddi bir gerilik söz konusu değildi, bende bizim gibi tutmuyor diye O’nu yapamayacağı birşeye zorlayarak, aslında severek ve kendini geliştirerek basamak basamak ilerleyeceği bir konu da yapamayacağı şeyi yapması konusunda zorlayınca gittikçe uzaklaşmaya başladı.

İşte o anda ne kadar büyük bir hata yaptığımı daha net fark ettim ve bir daha Ege kalem ile birşeyler yaparken asla müdahale etmedim, kalemi kendi yaşına göre normal sınırlar içinde olan bir şekilde tutuyor.

Size Tracey’den de izin alarak onun sayfasında bulunan “Doğru Kalem Tutmanın Gelişimi” Başlıklı yazıyı tercüme ederek hazırladım. Bundan sonra ki post’um bu konu üzerine olacak.

Çocuklarınızı yapamayacakları şeyleri yapması konusunda (tabi ki cesaretlendirin tabii ki motive edin ama baskı ve zorlama yapmayın) zorlamamanız ve “Her Çocuk Farklıdır” mantığını asla unutmamanız dileğiyle…

Bu yazı Bilateral Koordinasyon, Evde Yapabilecekleriniz, Terapilerimiz Hakkında, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Doğru Kalem Tutmak Üzerine Bizden Bir Hikaye

  1. Geri bildirim: Doğru Kalem Tutmanın Gelişim Aşamaları | Ege'nin Annesiyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s