Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri-1


Bilateral Koordinasyon Aktivitelerine birkaç basit ve evde kolay uygulanabilir örnek:

Baloncuk Patlatmak

İhtiyacınız olan şey sadece, bolca üfleyerek baloncuk yapabileceğiniz malzeme, evde bulaşık deterjanıyla yapabileceğiniz gibi, dışarda oldukça ucuza satılan çeşitli versiyonları da var. Oyunu eğlenceli yapmak için hareketli bir müzik eşliğinde yapabilirsiniz.

Tek yapacağınız çocuğunuzu gaza getirip, baloncukları iki eliyle alkış yapar gibi patlatmasını, ya da baloncukları yumruğuyla yumruklayarak patlatması ve ya işaret parmağıyla patlatmasını sağlamak. Eğer oyunu biraz zorlaştırmak istiyorsanız ve eğer evinizde denge tahtası türü birşey varsa baloncukları bunun üstünde de patlatmasını isteyebilirsiniz ama bunu yapmak çok kolay olmadığı için, hem çocuğun güvenliğini, hemde başarısız olma ihtimalini göz önünde bulundurarak sadece dans ederken de balon patlatmaca oynaya bilirsiniz. Daha sonra onun balon yapma görevini çocuğunuz üstlenir, siz balon patlatma görevini alırsanız bu durumda da bir oral motor aktivitesi yapmış olursunuz.

Bu Aktivitenin Faydaları :

  • Farklı yönlerdeki baloncuklara uzanıp yetişerek el çırpmak bilateral entegrasyonu ve midline crossing (orta hattı geçişi) güçlendirir
  • El Çırpmak, denge, kaba motor kontrolü, hareketlerin artışını ve motor planlamanın gelişmesini sağlar
  • Uçuşan balanlara odaklanmak görsel kabiliyeti geliştirir
  • Bir taraftan diğer tarafa eğilmek, beynin her iki tarafının birbiriyle iletişimini ve sakinleşmesini sağlar ve  vestibüler (denge) sistemini organize eder.

 

Nutella ya da Reçel Sürmek

Aslında ne süreceğiniz tamamen size ve çocuğunuzun zevkine kalmış durumda, burada ihtiyacınız olan mümkünse plastik (düşüp kırılma riskine karşı) kapaklı bir kavanoz, nutella kavanozları kapakları açısından uygun ama cam, keskin olmayan tarzda bıçak ve ne üzerine sürmek istiyorsanız bisküvi, ekmek vb.

Malzemeleri çocuğunuzun önüne bıraktıktan sonra gerisi ona kalıyor ve tabii ki sizin onu teşvikinize, kavanozun kapağını kapalı tutun, kapağı kendisi açsın ve bıçakla biraz nutella alarak ekmeğin üzerine sürmesini sağlayın. Sanırım önce siz yaparak gösterirseniz daha kolay olacaktır.

Boş kavanozların içine ufak sevdiği oyuncaklarını koyarak, kavanozu açıp kapama oyununu çeşitlendirebilirsiniz.

Bu Aktivitenin Faydaları :

  • Kavanozu açmak için iki elinde kullanılması gerekir, bir el kavanozu tutarken, diğer el kapağı açmak için çalışır. Gene bıçakla nutella alırkende iki elimizi kullanırız bir el kavanozu tutarken, diğer el bıçakla nutella alır. Nutellayı ekmeğin üzerine sürerkende iki elimiz çalışır, bir el ekmeği tutarken, diğer el bıçakla sürme işlemini yapar.
  • Bıçakla birşeyler sürmek, hareket becerilerini, ince motor becerilerini, araç kullanımını, el-göz koordinasyonunu gelişmesini sağlar.
  • Çocuğun kendi yiyeceğini kendi hazırlaması, kendini fayadalı hissetmesini sağlar, kendi kendine yetmeyi öğrenir hatta yiyeceğin daha lezzetli gelmesine sebep olur.

 

Scooter Board Kullanmak

Scooter Board aslında bildiğiniz eski tornetlere benzeyen, altında 4 tekerleği olan bir tahtadan ibaret, tabii ki birçok versiyonu var, çocuğun üzerinde rahat etmesi için ince süngerle kaplanmışı yada plastiği gibi bir çok çeşidini bulabilirsiniz. Biz Scooter Boardumuzu www.terapimarketi.com dan almıştık, eminim bir çok yerde de bulabilirsiniz, hatta aile de becerikli bir baba, dayı, amca varsa evde bile çok kolay yapabileceğiniz birşey. Scooter Board ile aktiviteyi çeşitlendirmek sizin hayal gücünüze kalıyor, üzerine yatarak kullanmak en çok yapılan şeylerden biri, bu pozisyondayken, yarış yapmak, ya da çizilmiş bir rota üzerinde gitmek ya da topu yakalmaya çalışmak gibi çocuğun sıkılmadan üzerinde yatarak haraket etmesini sağlamanız lazım.

Scooter Board un üzerine yüzü koyun yatar vaziyette, kendinizi kollarınızla çekmeniz gerekiyor, hareket etmesi için iki elininizin (kolunuzun) aynı anda hareket etmesi gerekmekte, bu da bilateral koordinasyonun gelişmesini sağlıyor. Ege ilk kullanmaya başladığında önce sağ, sonra sol kolunu kullanarak gitmeye çalışyordu yani iki kolu da aynı anda kullanmıyordu. Tabii ki şimdi bu işte inanılmaz ustalaştı ve artık iki kolu ile birlikte gidiyor nerdeyse yetişmek imkansız…sanırım bu işte bizden daha becerikli oldu.

Scooter Board sadece bilateral koordinasyon için değil daha bir çok duyumuzu da birlikte çalıştıran çok işlevli bir material bunun ile ilgili başka önerileri gene anlatmaya devam edeceğim.


Bu yazı Bilateral Koordinasyon Aktiviteleri, Evde Yapabilecekleriniz, Oral Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında, İnce Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s