Bilateral Koordinasyon Nedir? Ve Neden Önemlidir?


Bilateral koordinasyon, vücudun her iki tarafını da, rahatlıkla, eşzamanlı ve koordineli olarak kullanabilme kabiliyetidir.

Bebekler gövdelerini, kol ve bacaklarını hareket ettirerek öğrenirler ve bilateral koordinasyon gelişir. Bazı hareketler simetriktir, bebeklerin İki kolunuda aynı anda sallaması gibi; bazı hareketler ise asimetriktir,   ayaklarıyla tekmelemeleri gibi. Sırtüstü ve yan yatarak farklı posizyonlarda bulunan bebekler, sürekli sırtüstü yatan bebeklere göre şüphesiz daha fazla avantaja sahiptirler. Araştırmalar göstermiştir ki, emeklemeyi öğrenmede güçlük yaşayan bir çok bebek, yeteri kadar farklı pozisyonlarda durmayı tecrübe etme fırsatına sahip olmamışlardır. (Hatırlatma: Ani bebek ölümü sendromunu önlemek için önerilen sırtüstü yatırma önerisi sadece uyku durumunda geçerlidir) Uyanık olan bebeklerin bir çok zamanını yüzüstü şekilde geçirmesi, vücudunun neler yapabileceğini keşfetmesi aynı zamanda güçlü motor beceriler ve bilateral koordinasyonunu geliştirmesi için gereklidir.

Bilateral koordinasyon, vücudun her iki tarafını eşzamanlı olarak kullanabilme becerisidir. Bazen,  vücudumuzun iki tarafınıda aynı şeyi yapmak için kullanırız; zıplamak, oklava kullanmak ya da voleybol oynamak  gibi. Bazen de karşıt ya da değişken hareketler için- her bir tarafı, farklı zamanlarda aynı devinimde haraket ettirerek-dizler ve eller üzerinde emeklemek ya da merdivenleri çıkmak gibi. Bilateral koordinasyonun diğer bir fonksiyonu vücudun iki tarafını farklı amaçlar için kullanmaktır, bir ayakla topa vururken, diğer ayakla dengede durabilmek gibi ya da bir elimiz ile kağıda sabitlerken, diğer elimiz ile yazmak gibi ve ya gitar çalmak gibi.

“Crossing the midline” etkili bir bilateral koordinasyona bağlıdır.  “Crossing the midline” , vücudun bir tarafında ki göz, el veya ayağa ait alanda diğer taraftaki  göz, el veya ayağın kullanımıdır. Üç tane “midline” orta hat bulunmaktadır; bunlar, sajital (sagittal), enine (transverse) and frontal (frontal) dır.

1.)    Sajital (sagittal) midline düşeydir. Vücudu sağ ve sol olarak ikiye ayırır. Bebekler, bir kolunu kaldırıp göğüs hizasına getirerek diğer tarafa geçirdiklerinde ve sırt üstü pozisyondan yüz üstü pozisyona dönmeyi öğrendiklerinde sajital midline’ı geçerler. Okul öncesi çocuklar, kağıt üzerine sağdan sola yada soladan sağa yatay bir çizgi çizerken eğer kalemi yada fırçayı bir elinden diğer eline geçirmiyorsa sagital midline’ı geçmiştir. Kollarını çapraz yaparak sağ eli ile sol omzuna dokunuyorsa ve diğeriyle tam tersini yapıyorsa yani sol eliyle sağ omzuna dokunuyorsa yada yerde oturup  bacaklarını X pozisyonunda çapraz yapabiliyorsa sajital midline’ı geçiyordur. İlk okul çağında, soldan sağa doğru okuyabildiği gibi aynı zamanda kelimeleri sayfa üzerinde rahatlıkla takip edebilir.

2.)    Enine (transverse) midline yataydır. Belden vücudun üst ve alt tarafını ayırır. 5 aylık bebek, ayaklarıyla oynadığı zaman enine midline’ı geçmiştir ( ve aynı zamada sol ayağının başparmağını sağ eli ile yakaladığında da sajital midline’ı geçmiştir) . Okul çağında ki çocuklar, bellerini eğip ayakparmaklarına dokunduklarında geçerler.

3.)    Frontal midline  düşeydir. Vücudu ön ve arka tarafını düşey olarak ayırır.

Kaynak : Carol Stock Kranowitz’in “the out of sync child has fun” isimli kitabından egeninannesiyim.com tarafından çeviri yapılmıştır.

Bilateral Koordinasyon ve Midline Crossing neden önemli?

Çocuğunuz kendiliğinden baskın olan eliyle orta hattı (midline)  geçtiği zaman , baskın olan el ihtiyacı olan ince motor becerilerilerini geliştirmek için gerekli olan pratiği yapmış olur. Eğer çocuğunuz orta hattı (midline) geçmekten sakınıyorsa, o zaman iki el, beceri gelişiminde eşit pratiğe sahip olacaktır bu da çocuğun baskın olan elinin kullanımını görünür bir şekilde geciktirecektir.

Bilateral Koordinasyonu zayıf olan çocuklar, hoplamak, atlamak, topu yakalamak, ritimli davul çalmak gibi kaba motor aktivitelerinde sıkıntı yaşayabilirler. Aynı zamanda ayakkabılarını bağlamak, makas kullanmak gibi her iki elinde aynı anda kullanılması gereken ince motor becerilerinde de zorluklar olabilir.

Gözüktüğü gibi çocukların okuma ve yazmayı öğrenmesinden tutunda, günlük hayatta hiç fark etmeden yaptığımız çok basit işleri bile  zorlaştırabilecek birçok sorunun çözümü için bilateral koordinasyon becerilerinin yeteri derecede gelişmiş olması gerekmektedir.

En kısa zamanda Zayıf Bilateral Koordinasyon ve Crossing the Midline zorlukları olan çocukların karakteristik özelliklerini yayınlamak dileğiyle…

Bu yazı Bilateral Koordinasyon içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Bilateral Koordinasyon Nedir? Ve Neden Önemlidir?

  1. Geri bildirim: Çocuklar İçin Hareket Kartları Aktivitesi | Ege'nin Annesiyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s