Motor Sistem


Duyusal sistem bizlere dış dünyadan gerekli bilgileri almamıza yardım eder; o sistemin süreçleme yönü, bu alınan enformasyonu yorumlamamızı sağlar. Motor Sistem ise, yanıt vermemizi sağlar.Bir bebek bize kolayca sokulduğunda, bir nükteye güldüğümüzde, bize doğru havada uçmakta olan bir topu yakalamaya koştuğumuzda ve bize sorulan bir soruyu yanıtlamaya uğraşı verdiğimizde, bu yanıtları vermek için “motor” sistemimizi kullanırız. Kucaklamak için vücudumuzu, sözcükleri oluşturmak için ağız ve dilimizi, koşmak ve yakalamak için bacaklarımızı ve kollarımızı, gülümsediğimizde ya da uzağa baktığımızda yüz kaslarımızı kullanmamız motor sistemin işlevleridir; bunlar bizlerin dış dünyaya gerekli yanıtları vermemizi sağlar.

Gelişimsel gecikmeli çocuklarda, sık olarak, kasın doğal gerilim tonu ya da motor planlama problemleri saptamaktayız. Kas tonu, kaslarımızın vücudumuzu büyük bir çaba sarf etmeksizin taşıması, hareket ettirmesi demektir. Kasları çok gevşek olan çocuklarda, düşük bir ton var demektir ve yürürken onlar başlarını ve vücutlarını dik tutabilmek için büyük çaba sarf ederler. Kas tonu, bizim, kişisel kas gruplarımızı istediğimiz gibi yönlendirmemizde kısmi bir rol oynar. Motor planlama, kişinin bir seri kas hareketlerini  planlama ve uygulama yeteneğine verilen isimdir. Sağlam bir kas tonu, o kişi arzuladığında, kasları eğme ve kasılma yetilerini kullandırır; zayıf bir kas tonu, kişinin, kaslarını kontrol etmek istediğinde, gerektiğinden fazla “sıkı” ya da “gevşek” oluşları nedeniyle, onun arzusuna direnç göstermesidir. Normal bir motor planlama sisteminde, kişi, ne gibi bir aksiyon gerektiğini ve onun nasıl uygulanacağını bilir; örneğin odayı karşıdan karşıya geçmek için önce bir ayağını diğerinin önüne koyar, ağırlığını da soldan sağa kaydırır ve dengeyi elinde tutabilmek için kollarını da ters yönde harekete geçirir. Bu sistemde zayıflığı olan kimselerde, kişi, hangi ayağıyla başlayacağını, gelecek sefer neyi oynatacağını dengesini tutabilmesi için hangi tarafa eğilmesi gerektiğini bilemez.

Motor planlamada ki zorluklar, en basit işleri bile güçleştirebilir. Babanın beşiğe gelip eğilişi, bebek tarafından da yüzünü ona çevirmeyi, gözlerle bir temas kurmayı, birtakım vücut haraketleri ya da gülümseme ile bir yanıt vermeyi içerir. Bu, bir takım motor haraketleri dizilemeye koymak demektir.  Bir çok çocuk bunu sanki uçağın otomatik pilotu imiş gibi kolaylıkla yapar; ama motor planlamada güçlüğü olan bir çocuğun , atacağı her adımı çalışması gerekir. Günlük yaşamda, bu güçlüğün yıllar boyu ona nelere mal olabileceğini kestirebiliriz, en önemlisi, yapması gerektiği şeyler konusunda ki dikkat dağınıklığı! Böyle aksiyonları ya da davranışları “sıralamayı” gerektiren her hareket, benzer güçlükler sunar. Bu konuda yemek yemek, oyuncaklarını karıştırmak, oyun oynamak ve sosyal olarak etkilileşimde bulunmak, motor planlama ya da sıralamada güçlükleri olan çocuklar için cidden meydan okumadır.

Kaynak: “Özel Gereksinimli Çocuk” – Prof.Dr.Stanley I.Greenspan. Özgür Yayınları 1.Basım Sayfa 63-64

Bu yazı Faydalı Kitaplar, Motor Beceriler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s