Kitap Önerisi – “Özel Gereksinimli Çocuk – Zihinsel ve Duygusal Gelişim” by Prof.Dr.Stanley I.Greenspan


Bilgi edinecek kaynak bulmanın güçlüğü sanırım hepimiz için ciddi bir sorun, ne yazık ki çocukların gelişim bozuklukları, duyu bütünleme (işlemleme) problemleri, duyu büyünleme terapisi gibi yada bu tip alanlarda ki konularda basılı ya da online türkçe kaynak bulmak çok zor. Yurtdışı kaynaklarına ulaşımda oldukça masraflı, bu masrafı göze alsanız bile ne yazık ki amazon’dan aldığım kitapların elime geçmesi yaklaşık bir ayı buluyor. Bu konuda ki sıkıntıları terapistimiz ile paylaşınca, kendisi de bunun ciddi bir sıkıntı olduğunu ve ne yazık ki yeterli türkçe kaynak olmadığını söyledi, ama bana oldukça güzel bir kitabını ödünç verdi. Bu kitabı kesinlikle okumamı tavsiye etti. Gerçekten de kitabı elime aldığımda daha en başından su gibi okunan ve çok kolay anlaşılan ve içinde çok değerli bilgiler barındıran bir kitap olduğunu anladım, en güzel tarafı ise kitabın türkçe olması.

Tabii ki herşey bu kadar güzel olunca sizler ile paylaşmadan olmazdı 🙂 Bu kitap gelişimsel bozuklukları olan çocukların ebevenleri için yazılmış, için de gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile yapılan klinik çalışmalarda edinilen tecrübeler ve hikayeleri barındırıyor. Gerçekten okuması çok keyifli bir kitap. Kitabın yazarı Prof.Dr. Stanley I.Greenspan ve Psikolog Serena Wieder, İsmi “Özel Gereksinimli Çocuk – Zihinsel ve Duygusal Gelişim” Türkçeye Prof.Dr.İsmail Ersevim tarafından çevrilmiş ve Özgür Yayınları tarafından 2004 yılında yayınlanmış. Eğer ulaşabilirseniz severek okuyacağınız ve bir çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bir kitap. Prof.Dr. Stanley I.Greenspan hakkında internette biraz araştırma yaparsanız, kitabın arka kapağında yazdığı gibi O’nun tüm dünyada son yirmi yılın çocuk gelişimi, eğitimi ve tedavisi konularında; bir hekim, yazar, hoca ve analist olarak en önde gelen isimlerden biri olduğuna ulaşıyorsunuz. Dr.Greenspan aynı zamanda Zero to Three Vakfının da kurucu başkanı.

Ben bu kitapta beni etkileyen seçtiğim bölümleri bazı hikayeleri olduğu gibi alıntı yaparak sizler ile paylaşacağım, bir çoğunuzun çok seveceğinden eminim, tavsiyem kitabı edinip tamamını okumanız.

Bu yazı Faydalı Kitaplar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kitap Önerisi – “Özel Gereksinimli Çocuk – Zihinsel ve Duygusal Gelişim” by Prof.Dr.Stanley I.Greenspan

  1. egeninannesiyim dedi ki:

    Bu kitap içeriği ile çok güzel bilgiler barındırıyor, ama fark ettim ki bu postu yazarken, oldukça önemli olan bir eleştiriyi yazmamışım. Belki o anda emeğe saygı diye düşündüm ama sonra fark ettim ki bu kitabı para verip alacak kişilerinde her yönünü bilmesi gerekli. Kitabın en güzel tarafı Türkçe olması demiştim. Evet bu bir artı ama aynı zamanda ne yazık ki oldukça kötü yapılmış bir tercüme olduğunu da ne yazık ki belirtmek zorundayım. Zaten Türke kaynak bulmak bu kadar zor iken bari yapılanların daha özenli, daha titiz yapılmış bir tercüme olması gerektiğini düşünmeden yapamıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s