Oral-Motor Becerileri


Bu konu da oğlumun bebekliğinden beri yaşadığımız sıkıntıları vardı ama en başından beri yazdığım gibi geçer bunlar her çocuk farklıdır diye hepsini görmezden gelmeye çalışıyorduk…Çünkü bu konu da ki sıkıntılarımızı uzmanlara söylediğimizde de geçer, olur bunlar gibi cevaplar alıyor, kendimizin paranoyak anne-baba olarak düşünüyorduk…Ege 2 yaşındayken diş hekimine gittiğimizde var olan 20 dişin 16 sı çürüktü, daha 6 ay önce çıkan azılar bile çürümüştü, çünkü yemek yerken yutması çok uzun sürüyor, çiğneyerek yutması gereken şeyleri çiğnemiyor ve son lokması ağzında saatlerce duruyordu…en önemli sıkıntı ise çok ciddi boyutlarda tükürük salgılamasıydı ve bunu yutmayı koordine etmemesiydi…bu bebekliğinde de vardı, her diş çıkartan bebekte olduğu gibi ama bir türlü kesilmedi. Gittiğimiz diş hekimi, dişlerinin çürük olması ve yeterli çiğnememesi konusunda üstü kapalı olarak beni suçladı. Eğer siz çalışan bir anne olmasaydınız, blendırdan geçirmenin ne demek olduğunu bilmeyecektiniz, bu çocuk köyde büyüyen bir çocuk olsaydı muhtemelen bu problemleri olmayacaktı dedi. Tükürük konusunda ise, ağzında yemekleri tuttuğu için tükürük bezleri gereğinden fazla çalışıyordur diye bir yorum yaptı. Tabii annem ve ben gene vicdan azapları içinde kıvranmaya, kendimizi suçlamaya devam ettik. Taa ki, duyusal bütünleme sorunu olan, motor becerilerde problemi olan çocuklarda, oral farkındalık, oral motor beceriler konusunda da problemler olduğunu öğrenene kadar….

Sonra üye olduğum SPD forumlarında annelerden yaşadığım sorunlara benzer biri sürü sorun okumaya başladım…Çok şükür, gene dünya da tek değildik 🙂

Bizim yaşadığımız ve bir çoğunu başka annelerde de duyduğum sorunların başlıcaları şunlardı:

  • İlk aydan itibaren, hatta günden itibaren emme sorunu vardı, onu aştık, bu arada bunu da fırsat gelmişken söyleyeyim bazen anneler bu emmiyor diye bırakıyorlar anne sütü vermeyi, herhalde gerçekten emmeyecek çocuk var ise o da Ege’ydi, çünkü ememiyordu, bir türlü beceremiyordu daha doğrusu emmeyi, 1 ay inatla uğraştım, inanın ve 11 ay gayet güzel anne sütü aldı, 3üncü aydan itibaren çalışmaya başladığım halde bu arada.
  • Bebekken yutma da zorluk, kusarken tıkanma yaşıyordu
  • Yutma da zorluk hala bazen oluyor.
  • Sert ve zor çiğnenen şeyleri pek yemek istemiyor, tam olarak çiğneyemiyor.
  • Eline bişey alıp ıssırarak daha yeni yeni yemeğe başladı, ama hala bir elmayı eline alıp ıssıra ıssıra yemişliği yok, ancak kabukları soyup, dilimlenmiş yiyor bu da bize başarı geliyor 🙂
  • Genellikle bebekken yada sonrasında yemesi için eline verdiğiniz yada önüne koyduğunuz şeyin tamamını ağzına sokuyordu, o yüzden korkudan pek bişey veremiyorduk. Yada ağzı dolu olduğu halde hala ağzına yemek koymaya çalışıyordu.
  • Saliva konusu şu anda çok fazla boyutta olmamakla beraber bazen ortaya çıkmakta, onun dışında ki sıkıntıların çoğunu nerdeyse çözdük sayılır.
  • Konuşmada artikülasyon problemimiz var. Henüz çözemedik.

Bunun için duyu bütünleme terapisinde önerilen şeyleri yapıyoruz, aynı zamanda da konuşma terapisine de devam ediyoruz. Duyu bütünleme de oral farkındalığı sağlayacak çalışmaları yapıyoruz. Bunlar basitçe söyle sıralanabilir:

1-Farklı düdükler (düdük bulmak nedense çok zor, oyuncakçılar düdük satmayı bırakmış ne yazık ki), ben mızıka, fülüt, melodika falan gibi şeyler buldum, bolca bunları kullanmasını sağlamak.

2- Üfleyerek  baloncuklar yapmaya çalışmak (deterjanlı suların artık hazırı var biliyorsunuz, biz çocukken bulaşık deterjanı ve mandal kullanırdık, tabii ki şimdikiler çok daha başarılı), bundan da çok keyif alıyorlar.

3-Sakız çiğnetmek (şekerlisi tükürük salgısını fazlalaştırıyor ama şekersizi de sevmiyor napalım)

4-Titreşimli diş fırçası (çocuklar için Oral-B nin var) ile ağız içine titreşimli masaj uygulamak.

5-Değişik dokulu yiyecekleri yemesini sağlamak, cips, mısır, kayısı kurusu, üzüm kurusu, ceviz, fındık vb. gibi, başarabilirseniz tabii ki, en azından sevdiklerini belki yer…

6- Farklı çaplarda ki pipetler ile üfleyerek bazı objeleri (pamuk, kağıt, vb) masa üstünde yarıştırmak.

7-Ağzımızın içinde dilimizi gezdirerek yanaklarımızı şişirmeye çalışmak, dilimizle burnumuza yada çenemize yada yanaklarımıza dokunmaya çalışmak, (bunun gibi aktiviteleri ayna karşısında yapmak hem eğlenceli, hem de daha efektif oluyor)

8-Dudaklarımızın etrafına nutella sürüp yalamaya çalışmak.

9-Ruj yada dudak nemlendiricisi sürüp aynayı öperek farklı, değişik dudak şekilleri çıkarmaya çalışmak.

10- Yoğurt ya da puding gibi biraz daha yoğunluklu maddeleri pipet ile içine çekmesini sağlayarak yedirebilirsiniz, ama bunu 3 buçuk yaşından büyük çocuklar ile yapın küçükler için boğazına kaçma tehlikeli olabilir dikkat! lütffen

Yaptığınız herşeyi, muhakkak bir oyunun içinde yapmalısınız yada şöyle söyleyeyim her aktivete bir oyun olmalı çocuk için, başka türlü siz bile olsanız saçma ve sıkıcı gelir bunları yapmak değil mi? Bir de her yapacağınız şeyi ilk önce siz denerseniz, çocuğunuzu heveslendirmeniz ve onun yapmasını sağlamanız çok daha kolay olacaktır.

Konuşma terapisinde de amaç dil kaslarını geliştirerek doğru sesleri çıkarta bilmesini sağlamak. Bu konu da da terapistinizin önerileri doğrultusunda, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre çalışmalar yapabilirsiniz.

Carol Kranowitz’in kitabında “Zayıf Oral-Motor Becerilerinin Karakteristik Özellikleri” madde madde verilmiş, ben bunları okuyunca aaa işte bizde de oluyor bunlar demiştim. Çeviri yapılacaklar listeme ekledim, en kısa zamanda sizinle paylaşacağım. Ama siz de bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada fazla tükürük (salya, saliva),konusu üzerine okuduğum, “How to stop drooling?” isimli bir de kitap var. Bunu okuduğumda da biz de ki sorunların benzer olduğunu görmüştüm. Burada ki önerilerde işe yarar öneriler taşıyor ve bizim bilip bilmeden uyguladığımız şeyleri de içeriyor. En kısa zamanda bu kitaba dair öneri ve açıklamalarım olacak.

Sonuç olarak, tavsiyem, eğer çocuğunuzda bizim yaşadığımıza benzer konularda sıkıntılarınız var ise, sizin de oral-motor beceri konusunda sıkıntınız olabilir, kaba motor problemi olan çocuklarda genelde oral-motor problemi de oluyor. Bu tip sorunları çözmekte ne kadar erken davranırsanız, hem daha kolay oluyor çocuğu ikna ederek oynamanız, hemde sonuç almanız. Ayrıca bizim yaşadığımız diş problemi gibi problemleri de daha oluşmadan çözme şansınız olmuş olur. Biz ne yazık ki ben keşfettiğimde geç kalmıştık. Sonra bir de diş tedavisiyle uğraşmak zorunda kaldık. Bunun için, konuşma terapistine yada duyu bütünleme terapisi konusunda uzman bir terapiste başvurmanız size yardımcı olacaktır yada konuyu nöroloğunuza, çocuk psikiyatrınıza danışabilirsiniz. Sıkıntılarınız çok ciddi boyutlarda değilse, belki yukarı da sunduğum öneriler de, sorunları çözmenizde fayda sağlayabilir.

Not: Buraya eklediğim resim sadece çok eğlenceli ve komik diye eklediğim bir resim ayrıca çok küçükten beri de kendi yesin diye uğraştığımın bir göstergesi 🙂  ama bu konuyla bir alakası yok tüm çocuklar yerken suratları böyle mahvoluyor sakın benim çocuğum da yerken suratı bu hale geliyor diye, oral-motor sorunu var zannetmeyin lütfen…anneler ne kadar pimpirikli oluyor tahmin ettiğim için bu açıklamayı da yapmadan duramadım işte 🙂

Bu yazı Evde Yapabilecekleriniz, Oral Motor Beceriler, Terapilerimiz Hakkında içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Oral-Motor Becerileri

  1. Geri bildirim: “Zayıf Oral Motor Becerilerinin Karakteristik Özellikleri” by Carol Kranowitz | Ege'nin Annesiyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s