Duyu Bütünlemeye evde de devam…


Duyu bütünleme çalışmalarınıza evde de devam etmeniz, hem çalışmalarınızın karşılığını daha çabuk almanız, hem de işlerliğini arttırmanız açısından çok ama çok önemli.

Ama biz terapist değiliz ki dediğinizi duyar gibiyim, tabii ki hiç birimiz uzman terapistler değiliz ama terapistimizin önderliğinde, önerileriyle ve onun kontrolünde tabii ki bu işe evde de devam edebiliriz. Terapistinizi seçerken başlıklı bir konu hazırlıyorum, o yazıda buna değineceğim ama ilk önce söylemem gereken şey, sizi evinizde de yapabilecekleriniz konusunda yönlendirecek bir terapist ile çalışmanız bence çok önemli.

Çünkü hafta da bir ya da iki terapi merkezinde aldığınız terapiler, ne yazık ki yeterli gelmeyecektir. Bu nokta da en büyük şansımız bence duyu bütünleme çalışmalarının hepsinin, hem aile, hem de çocuk açısından çok eğlenceli oyunlardan oluşmaları…Bu durumda aslında çocuklarımız çok ama çok şanslı oluyorlar, çünkü normal bir çocuk yaptığında dur yapma denilen şeylerin nerdeyse hepsini biz çocuğumuz yapsın diye çalışıyoruz. Hadi evin içine salıncak kuralım diyecek aile sayısı oldukça azdır, hangimizin evinin salonunda çocukluğunda salıncak vardı 🙂 şimdi oğlumun var, bir çocuk için ne kadar büyük  eğlence değil mi? Hatta bizim için bile eğlenceli 🙂 Ya da kaç anne hadi yatağın üstüne çıkıp zıplayalım diyor çocuğuna, eminim çoğu “in çabuk oradan aşağı, bir daha görmeyeyim” diyordur ama biz hadi zıplayalım diyoruz, kaç çocuğa pasta kremasını kalanını parmaklaması için izin veriliyor 🙂 (özellikle bu hakkın tüm çocuklara tanınması konusunda ısrarcıyım) Bence dünyanın en eğlenceli şeylerinden biri!

Neden bu kadar önemli evde de devam etmek, çünkü şöyle düşünelim; ingilizce öğrenmek istiyorsunuz bunun için iki seçeneğiniz var:

1-) Kursa gidiyorsunuz sadece hafta da bir gün. Haftada bir gün ingilizce duyuyorsunuz, okuyorsunuz, konuşuyorsunuz. Bu durumda ingilizceyi öğrenmeniz ne kadar sürer? Belki 2 yıl değil mi…

2-) Ya da İngiltere’de bir kursa gidiyorsunuz hafta da bir gün, hafta da bir gün ki kursa gitmenizin yanında, diğer günler, pazarda, bakkalda, metroda, Tvde her daim ingilizce duyuyor, konuşuyorsunuz. Bu durumda ingilizceyi öğrenmeniz ne kadar sürer? En fazla 6 ay sanırım…

Zeka seviyemiz yada öğrenme kapasitemiz duruma göre değişmediğine göre neden birinde 2 yıl, diğerinde 6 ay….çünkü diğerinde hep içindeyiz, sürekli sürekli okumak, konuşmak, yazmak durumundayız…

İşte terapilerimizi evimize de taşırsak, bu yolu çok daha hızlı, çok daha başarılı kat etme şansına sahip oluyoruz.

Fırsat bulur bulmaz evde bizim yaptığımız çalışmalardan sizleri haberdar edeceğim, neyi nasıl, ne için yapıyoruz diye ama en doğrusu bunu terapistinize danışarak, sizin için hangi çalışmaların uygun olacağını belirleyip bir an önce evde bunlara başlamanız. Gözünüzü korkutmasın hepsinden çok büyük keyif alacaksınız eminim.

Doğrumu yapıyorum acaba ? endişesine karşın: Biz yaptığımız aktiviteleri bazen kamera ile kaydedip daha sonra terapistimiz ile birlikte izliyoruz, ona sorularımızı soruyoruz mesela salıncağa binmişiz yüksekliği iyi mi gibi? “daha aşağıda olsun ayakları yere tam değsin”diyor, bunun gibi şeyler işte….sizde bunu yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, duyu bütünleme çalışmalarına evde, parkta, mümkün olan her yer de, düzenli ve bilinçli devam…

Bu yazı Terapilerimiz Hakkında içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Duyu Bütünlemeye evde de devam…

  1. Geri bildirim: Evde Duyu Bütünleme Çalışmaları için Materyaller | Ege'nin Annesiyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s